Sredstvima iz zaklade 'Make It Right'holivudskog glumca Brada Pitta izgrađeno je109kuća u New Orleansu kojeg je devastiraouraganKatrina 2005. godine, piše The Conversation . Unatoč plemenitoj namjeri poznatog glumca i ljudi u zakladi, projekt obnove kuća je izgubio busolu. Iako je riječ o nedavno izgrađenim kućama, gotovo sve redom imaju nekolicinu nedostataka među kojima su najbrojniji trulo drvo, stvaranje plijesni, napad termita kao i njihova vodopropusnost.
Upravo zbog tako loše gradnje, najmanje šest kuća je napušteno pa mnogi stanari i njihove obitelji traže sudsku pravdu u cijelom slučaju. Tako je Pittova neprofitna organizacija, koja je gradila prema nacrtu poznatog arhitekta poput Franka Gehrya , sama sebi iskopala grob.
Izbijanje vlage i plijesni, utjecaj termita na drvenu građu nisu samo problemi estetske prirode u gradnji,već predstavljaju rizik za ljudsko zdravlje. Ne samo da nisu uspješno riješili probleme koje su obećali nego su zapravo prestali pomagati unesrećenima, a da stvar bude čudnija, ista neprofitna zaklada prestala je s radom "preko noći".
(FOTO: Profimedia)
Ipak, rad ove zaklade nije prošao ispod radara, pogotovo jer iza nje stoji megapopularni glumac. Rad zaklade 'Make It Right', između ostalih, prati i Judith Keller sa Sveučilišta Illinois, i tood 2018. godine. Upravo tada su stanari probali nagovoriti gradsko vijeće New Orleansa na pregled kuće, no od tada, cjelokupna situacija ide silaznom putanjom.
Cilj je bila revitalizacija tog dijela grada
Riječ je prvenstveno o kućama u povijesnojčetvrtiLower Ninth Wardkoje su, u prvom redu bile namijenjene siromašnijim slojevima društva. Njihova gradnja trajala je od 2008. do 2015. godine i cilj je bio učiniti kuće ekološki održivima zbog čega su im i ugrađeni solarnipanelite im je provedenoenergetski učinkovito grijanje i hlađenje. Tom prilikom je izgrađen i vrt s pra vom na zajedničko korištenje gdje su se organizirali sastanci vlasnika tek izgrađenih kuća.
(FOTO: Profimedia)
Neprofitna organizacija je potrošila 26,8 milijuna dolara na gradnju, a prema izvođaču radova, plan je bio "popraviti dizajn i uvjete pristupačnog smještaja i izgraditi ih na najbolji mogući način".
Zaklada 'Make it Right' objavila je da je na izgradnju kuća potrošila 26,8 milijuna dolara. Prvi veći problem je nastao kada su te kuće počeli prodavati po cijeni nižoj od 150.000 dolara, koliko je njihova gradnja koštala.
(FOTO: Profimedia)
S druge strane, treba uzeti u obzir kako su pojedine kuće nisu bile stare ni jedno cijelo desetljeće. Tek ih je šest u relativno dobrom stanju što je poražavajuće.Na nekima su izvršeni samo djelomični popravci, dok su preostale renovirane od temelja.
Tu problemi nisu stali jer stanovnici u suptropskim klimama znaju kako su njihovim kućama prijeko potrebne hidroizolacijske fasade i žljebovi za odvod kišnice.
Što je Brad Pitt htio doista učiniti sa zakladom?
Glumac Pitt je cijelu priču započeo još 2007. godine kada je pokretao zakladu. U periodu nakon pokretanja, bio je prepoznatljivo lice spomenutog projekta, no prema papirima iz 2018. godine, i dalje je bio član upravnog odbora.
(FOTO: Profimedia)
Iza svega stoji glumčev tim odvjetnika koji tvrdi kako ga se njihovu stranku ne može tužiti zbog propusta u gradnji, ali izgleda da se sud nije s time složio jer ga je 2019. godine odlučio proglasitiodgovornimjer je osnivač i glavni financijer zaklade.
Stanari su bili vrlo uzbuđeni...
Sveučilišna profesorica Judith Keller razgovarala je s 11 stanara, ali i stručnjacima za urbano planiranje koji su bili dio ovog projekta. Kao da to nije bilo dovoljno pa je odlučila prikupitipodatke o procjeni vrijednosti spornih nekretnina te je provjerila i izdanegrađevinskedozvole na području tog grada. Kada je njezina adresa stanovanja bila u četvrtiLower Ninth Ward, Keller je napravila popis svih kuća i njihovog trenutnog stanja.
(FOTO: Profimedia)
Žalosno je da su na kraju propatili oni koji su uragan i sve njegove sile osjetili na vlastitoj koži - obični građani. I sami su priznali kako su u početku bili uzbuđeni jer su smatrali da će biti dijelom uspješnog projekta.
"Na neki način, dobili su i drugu šansu da opet sve naprave pogrešno, a ne kako treba", smatrajedan od stanovnika koji se morao iseliti kako bi bila moguća kompletna obnova. Profesorica Keller mu je zaštitila identitet i nazvala ga Harry.
Čakšest kuća je neuseljivo i to samo od početka ove, 2022. godine, a kao razlozi se navode plijesan, truleže, poplave i ostalo.S takvim problemom se suočila i Hanna čija je kuća bila u raspadu i to svega osam mjeseci od useljenja. Suptropskim kišama ravan krov nije predstavljao nikakvu zapreku pa je vodi bilo još lakše naći put u kuću. Tamankad je pomislila kako nije moglo biti gore, nije postojao dio kuće u kojem nije vidjela termite ili plijesan.
(FOTO: Profimedia)
"Uvijek volim stvari gledati s vedrije strane, no u ovom slučaju doista to ne mogu jer je kuća promijenila štošta u mom životu", pojasnila je Hanna koja nije jedina s ovakvim slučajem.
Mnogi stanovnici te četvrti strahuju hoće li preživjeti noću kući, hoće li im se svi ti građevinski propusti odraziti na zdravstveno stanje.
"Ovo ne možemo jednostavno ugasiti. Nekad mislim da sjedim na bombi koja čeka da eksplodira", rekao je jedan od stanara. I dok traže kome se mogu obratiti za pomoć, mnogi od njih svoju životnu situaciju opisuju kao "vrlo stresan život na rubu", a zbog toga se i osjećaju kao da su "iskorišteni u najvećoj mogućoj mjeri".
(FOTO: Profimedia)
"Ono što nas je najviše razočaralo je manjak ikakve odgovornosti od strane Zaklade 'Make It Right", misli jedan od stanara.
Problemi i na sudu
I dok s jedne strane, pojedini stanovnici krive lokalne vlasti, s druge strane neki su otišli toliko daleko da su odlučili tužiti zakladu. "Imamo problema i s gradom, jer oni koji su trebali pregledati kuće i utvrditi jesi li sigurne, nisu to napravili", tvrdi jedna stanarka.
Usred kaosa koji je prouzročila, zaklada'Make it Right' je odselila ured iz ulice Magazine u New Orleansu u prosincu 2021. godine. Nakon toga su ih mnogi, baš poput profesorice Kellerpokušavali kontaktirati telefonski, mailom ili osobno, ali bezuspješno.
'Make It Right' kao da je nestao s lica zemlje. Od 2018. godine stoji i neispunjen formular 990, što je naziv za godišnji izvještajneprofitnihorganizacija.
(FOTO: Profimedia)
Prema pisanju lokalnih medija,zakladu tužila i banka. Kada su stvari postale poprilično ozbiljne, web stranica zaklade je nestala s interneta, a telefonski broj nije u funkciji
Da je riječ o zakladi poznatom obrascu ponašanja, govori i slučaj gradnje stanova u Kansas Cityju, ali i projektu u Montani teNew Jerseyju.
Kome će se ispostaviti račun na kraju priče?
Podatak koji još više razočarava je taj da je zakladapotrošila više novca na sudske procese nego na izgradnju kuća. Kada su shvatili da od pustih obećanja nema ništa, oni koji su donekle u mogućnosti sami plaćajupopravke kako bi njihov dom bio barem malo sigurniji nego do sada.
"Većinu popravaka obavio sam sam. Pločice na trijemu su otpadale, drvo je istrulilo, sve sam to zamijenio, polako, znate, kako sam si mogao priuštiti", kaže jedan od stanovnika četvrti.
Iako su ono najgore osjetili na vlastitoj koži, pojedini stanari i dalje smatraju kako je Pitt imao plemenite namjere."Ne krivim Brada Pitta. Imao je viziju izgraditi jeftine kuće i vratiti ljude u Lower Ninth Ward", riječi su jednog stanara.
(FOTO: Profimedia)