Školovali su je da jednog dana postane kraljica iako to nikada nije trebala biti. Rođena 21. travnja 1926. u Londonu u trenutku kada je njezin stric Edward VIII. bio na tronu, do puberteta bila je neopterećena djevojčica. Nitko nije ni slutio da će njezin stric abdicirati pa je na tron zasjeo George VI, Elizabetin otac. "Tata će postati kralj", rekla je Elizabeta šestogodišnjoj sestri Margaret u prosincu 1936. godine, znajući da je upravo ona prva prijestolonasljednica nakon njegove smrti. U trenutku kada se to dogodilo, tada 25-godišnja Britanka bila je sa suprugom, tada poručnikom Philipom Mountbattenom na turneji u Keniji, a preuzela je funkciju za koju nimalo nije bila spremna. Na tome su je mjestu vidjela tek nekolicina, a među njima je bio pokojni britanski premijer Winston Churchill , inače njezin prvi premijer i veliki prijatelj koji je još, promatrajući je kao djevojčicu rekao: "Ima karakter. Ima auru autoriteta i refleksivnosti koji su zapanjujući za jedno tako malo dijete". Do krunidbe već je bila u braku - 1947. godine udala se za svog daljnjeg rođaka kojeg je upoznala sa 13 godina, ali njezin je otac ženidbu dopustio tek 1947. godine.
Njezina krunidba povijesna je ne samo po tome što se žena vratila na prijestolje, već i po tome što je to bio prvi televijski prijenos u povijesti, a odradila ga je ekipa BBC-a. Poznata je anegdota kako je kraljica tada rekla da je nikako ne snimaju u krupnom kadru jer nije dovoljno lijepa, na što se režiser nekoliko puta, na sreću, oglušio. U Westminsterskoj opatiji dogodila se krunidba koju svijet neće imati prilike ponoviti još sedam desetljeća, što tada nitko nije mogao ni sanjati. Cijela ceremonija započela je vožnjom u kočiji po čitavom Londonu i trajala je gotovo dva sata do dolaska pred katedralu. Jednom je prilikom priznala kako je bila nervozna, kočija joj nije bila najudobnija, a glava ju je boljela jer je na njoj imala nosila krunu sa 2.868 dijamanata.
Prvih šest mjeseci vladavine proteklo je tako što su ona i princ Phillip bili na turneji diljem zemalja Commonwealtha, a prvih nekoliko godina obilježio je podosta dosadan period - stasala je kao žena, majka, supruga i vladarica. U tom periodu posebno su bili izraženi i problemi s princem koji se osjećao loše zbog toga što je njegova žena, u njegovim očima, bila nadmoćnija, a on lišen istinske funkcije. Svog prvorođenog sina princa Charlesa 1958. godine imenovala je princom Walesa. Posljednjeg sina, princa Edwarda, rodila je 1964. godine, a prvi unuk (sin njezine kćeri princeze Anne) na svijet je stigao 1977. godine. Iako odgojena u ultra konzervativnoj sredini, kraljica je shvatila kako se monarhija u 20. stoljeću mora mijenjati – tako je 1970. godine dopustila BBC-ju da zaviri iza zavjesa palače i snime dokumentarac o najzatvorenijoj obitelji na svijetu, a nekoliko godina kasnije dopustila je sestri Margaret da se rastane od supruga zbog kojeg se dovela do ruba.
Najgora godina njezine vladavine bila je 1992. - princ Charles i pokojna Diana, princeza od Walesa, otišli su svako svojim putem, kao i princ Andrew i njegova supruga Sarah, vojvotkinja od Yorka. Razvela se i njezina kći Anna, a požar je uništio kraljevsku rezidenciju dvorca Windsor. Osim toga, kako se zemlja borila s recesijom, rasla je ljutnja zbog stila života kraljevske obitelji, a 1992. Elizabeta je, iako kasnije oslobođena, pristala platiti porez na svoj privatni prihod. Službeni razvod Diane i Charlesa 1996. godine dodatno je umanjio podršku kraljevskoj obitelji, koju su neki smatrali zastarjelom i bezosjećajnom. Kritike su se pojačale nakon Dianine smrti 1997., posebno nakon što je Elizabeta isprva odbila dopustiti da se nacionalna zastava vijori na pola koplja iznad Buckinghamske palače. U skladu sa svojim ranijim pokušajima modernizacije monarhije, kraljica je naknadno nastojala prikazati manje zagušljivu i manje tradicionalnu sliku monarhije. U tome je uspjela!
Godine 2002. Elizabeta je proslavila pola stoljeća na prijestolju. U sklopu njezina "zlatnog jubileja" događanja su održana diljem Commonwealtha, uključujući nekoliko dana svečanosti u Londonu. Slavlje je bilo s gorkim okusom u ustima budući da su te godine preminule Elizabetina majke i sestra, u samo mjesec dana razmaka. Počevši od druge polovine prvog desetljeća 21. stoljeća, javni ugled kraljevske obitelji se oporavio, pa je čak i Charlesov brak s Camillom Parker Bowles iz 2005. naišao na veliku podršku Britanaca (unatoč tome što ju je Diana desetljeće ranije okarakterizirala kao onu koja je bila treća u njjihovom braku). Velika prekretnica za obitelj, pa tako i kraljicu, bila je u travnju 2011. godine, odnosno vjenčanje drugog prijestolonasljednika princa Williama od Walesa i Kate Middleton. Sljedećeg je mjeseca nadmašila Georgea III. i postala drugi najdugovječniji monarh u britanskoj povijesti, iza kraljice Victorije. Također u svibnju, Elizabeta je otišla na povijesno putovanje u Irsku, postavši i prvi britanski monarh koji je posjetio irsku republiku i prvi koji je kročio u Irsku od 1911. Godine 2012. Elizabeth je proslavila svoj "dijamantni jubilej", obilježavajući 60 godina na prijestolju, a 9. rujna 2015. nadmašila je Viktorijinu rekordnu vladavinu od 63 godine i 216 dana!
Mir i prosperitet nije dugo trajao jer se kolovozu 2017. godine princ Philip službeno povukao iz javnog života, iako se nakon toga povremeno pojavljivao na službenim angažmanima. U međuvremenu, Elizabeta je također lagano posustajala u pojavljivanjima u javnosti, a dužnosti je prenijela na princa Charlesa i druge starije članove kraljevske obitelji. Već iduće godine slavili su zbog vjenčanja durgog unuka Harryja i glumice Meghan Markle iako je njihov mandat u obitelji bio kratak. "Umirovili" su se početkom 2020. godine, otputovali u Kanadu i optužili dvor kako su Meghan diskriminirali zbog boje kože...
Posljednjih godina porastao je interes javnosti za kraljicu i kraljevsku obitelj kao rezultat ogromne popularnosti 'Krune', televizijske serije o kraljevskoj obitelji. Prema izvoru, neke se pojedinosti kraljici nisu svidjele, dok su neke vjerni prikaz njezina života.
Sve je to palo u drugi plan nakon vijesti da je u travnju 2021. godine, na njihovu 50. godišnjicu braka, preminuo njezin voljeni suprug. "On je, jednostavno, bio moja snaga i sve ostalo svih ovih silnih godina", rekla je kraljica. Njegovom smrću nekako je i ona sama oslabjela, sve se rjeđe pojavljivala u javnosti. Skupila je snage i ove se godine ipak pojavila na obilježavanju platinastog jubileja, odnosno slavlju povodom 70 godina vlastite vladavine. Britanci su na to potrošili više od tri milijarde funti, marširali su i paradirali pet dana, svjesni da joj je to vjerojatno posljednji...