Novosti

Tehnolovac testirao Samsung Galaxy Z Fold 4: 'Najpraktičniji i najbolji pametni telefon za radnu...

U današnjoj emisiji na testu se našao uređaj s kojim je na neki način započela era preklopnih telefona, pametni telefon za koji su mnogi govorili da neće biti uspješan i da za njega nema budućnosti...

RTL.hr
10.09.2022 13:30

Naravno, riječ je o velikom i moćnom preklopnom pametom telefonu Samsung Galaxy Z Fold 4.

Po otvaranju kutije vidimo pakiranje s uputama za korištenje, alatom za SIM karticu i podatkovnim USB-C kabelom
Površina koju zauzima uređaj je očekivano impresivna. bBoja koja se nalazi na doslovno četvrtini folda je sivo-zelena. Poprilično je decentna i nenametljiva. To je novi Samsung Galaxy Z Fold 4.

 Samsung Galaxy Z Fold 4

Kada je Samsung sad već davne 2019. godine svijetu predstavio prvi Fold uređaj, očekivano, javnost je bila podijeljenog mišljenja. Jedni su bili oduševljeni praktičnošću velikog zaslona u malom pakiranju dok su drugi bili skeptični oko izdržljivosti i svakodnevne upotrebljivosti takvog telefona.

I moramo reći, prva generacija nije bila zakinuta za probleme uobičajene za revolucionarne uređaje. Bilo je tu dosta bugova, no svakom sljedećom generacijom problemi su otklanjani i telefon je usavršavan. Tri generacije kasnije, stigao nam je Fold 4.

Kućište je i dalje od čvrstog Armor aluminija, tako ga Samsung naziva, i navodno je ovaj put otpornije na oštećenja... No to, naravno, neću isprobati jer ovo nije takav tip emisije...

Na okviru je smještena tipka za kontrolu glasnoće te tipka za aktivaciju i zaključavanje telefona. Ujedno je to i čitač otiska prsta koji radi besprijekorno.

Vanjska strana telefona je od Gorilla Victus+ zaštitnog stakla. Navodno je to najotpornije staklo dosad, a polovica te vanjske strane, tj. četvrtina telefona je i u boji. Ovaj Fold 4 ima sivo-zelenu stranicu, no opcija je i crna ili bež boja. Sve boje su mat završne obrade i, po meni, odlično izgledaju. Aluminijski okvir je sjajne završne obrade i očekivao sam da će biti magnet za otiske prstiju, no na moju radost, otisci prstiju se ne vide. Sve u svemu, jedan jako lijep i elegantan uređaj. Fold 4 je i otporan na vodu, naravno do neke granice... Ima IPX8 certifikat koji nam govori da se uređaju neće ništa dogoditi ako se malo smoči, no sretniji će biti ako ostane na suhom.

 Samsung Galaxy Z Fold 4

Po specifikacijama on je, naravno, bolji od prethodnika. Procesor Snapdragon 8+, radna memorija od čak 12GB i memorija za pohranu podataka od 256GB govore da je ovo poprilično snažan uređaj. Naravno, postoji i opcija od 512GB ili čak 1TB, no početna memorija je ova koju imamo od 256GB. Iskreno, za sada mi to djeluje sasvim dovoljno, bez obzira što memorija nema mogućnost proširenja.

Set kamera je gotovo identičan kao i na prošlom modelu, uz mala unapređenja. Set kamera se sastoji od 12MP ultraširoke kamere, 50MP glavne i 10MP 3x telefoto kamere. Kamere rade očekivano dobro, iako ovaj uređaj nema fokus na fotografiju i snimanje kao S serija, ovaj set je sasvim dovoljan za iznadprosječno korištenje i uživanje u fotografiranju, odnosno snimanju videa. Softverski ih je Samsung dobro unaprijedio tako da ove kamere u kombinaciji s velikim zaslonom djeluju kao dobitna kombinacija.

 Samsung Galaxy Z Fold 4

Prednja selfie kamera ima razoluciju od 10MP te daje jako dobre selfie fotografije, i da, govorim o pravoj prednjoj selfie kameri, jer u Foldu 4 postoje dvije. Ona unutarnja je gotovo pa i neprimjetna jer se nalazi ispod zaslona. OK, oni koji prate ovu emisiju znat će da to nije novost. I prošlogodišnji model je to imao, no Fold 4 to radi bolje. Gustoća piksela koji prekrivaju unutarnju selfie kameru je povećana tako da je sada ta kamera od 4MP skoro pa potpuno sakrivena i ne ometa prilikom uživanja u multimedijiskom sadržaju.
Galaxy Z Fold 4 ove godine nema dodatak 5G. No to je samo manjak jednog broja i jednog slova jer danas je skoro pa i nebitno to naglašavati, nekako se podrazumijeva da novi moćni pametni telefoni imaju 5G tehnologiju kao standard.

Ono što je u neku ruku i najbitnije kod ovog telefona je njegova površina zaslona. Prednji zaslon ima dijagonalu od 6.2in i rezoluciju 2316x904px. Unutarnji pak ima dijagonalu od 7.6in i rezoluciju 2176x1812px. Oba zaslona su 2x Amoled s izvrsnom svjetlinom i vidljivošću pri jakom svjetlu.

 Samsung Galaxy Z Fold 4

Zasloni podržavaju i S pen olovku, no samo onu koja je namijenjena za Fold model jer plastični unutarnji zaslon i dalje je osjetljiv na oštrije predmete i prašinu te se preporuča malo nježnije korištenje nego na klasičnom telefonu. Mislim, pa to je i logično jer ovo nije telefon za ekstremne uvjete, osim ako ti uvjeti nisu gledanje omiljenih crtića, filmova i serija... ili igranje najdražih videoigrica. Jer to je ono što ovaj telefon čini poželjnim.

Naravno, Fold 4 je zbog svog zaslona idealan i za produktivnost, tj. svakodnevni rad. Nova multitasking alatna traka koja podsjeća na onu koju imamo na računalima daje novu dimenziju za prebacivanje između aplikacija. Sada je to brže i jednostavnije. Nije potrebno izlaziti van iz aplikacije da bismo pokrenuli novu. Sve je pregledno i odmah dostupno. Od glavnog menija sa svim aplikacijama do liste onih nedavno korištenih. Možemo slobodno reći da je Fold 4 za sada najpraktičniji i najbolji pametni telefon za radnu produktivnost i multimediju. Ok, znam da postoje specijalizirani telefoni za gejmanje, no igranje na ovom zaslonu je ipak stepenicu bolje.

 Samsung Galaxy Z Fold 4

Za kraj nam ostaje reći nešto o bateriji... Kapacitet joj je 4400mAh, punjenje je mrvicu brže, no kako punjača i dalje nema u pakiranju s telefonom, rekao bi da je to zanemariv detalj. Samsung kaže da je od bateriju od 0% do 50% preko 25W brzog punjenja moguće napuniti za 30 minuta. Korisno, no korisnije bi bilo kada bi strujni adapter došao u pakiranju s telefonom. Da se vratim na bateriju... U mom slučaju, trajanje baterije je bilo dva i pol dana. Istina, nisam po cijele dane igrao igre i gledao serije, no telefon je bio poprilično u upotrebi.

 Samsung Galaxy Z Fold 4

I kako je i u četvrtoj generaciji Fold hit telefon, gotovo da nije bilo osobe koja nije htjela pogledati i isprobati telefon u vlastitim rukama. Zajedničko svima je komentar na središnji preklopni kanal koji je vidljiv po kutom. No kako telefon ne gledamo u koso, tako ni taj preklopni kanal nećemo primijetiti svaki put. Po meni, Samsung je napravio malena, no itekako bitna poboljšanja koja Fold 4 čine kompletnim ultra uređajem. Veći vanjski zaslon sada ovaj uređaj čini praktičnim za svakodnevnu upotrebu, a manja težina u odnosu na prethodnika je dobro došao detalj jer kada je preklopljen, Fold 4 i dalje ima debljinu dva klasična telefona. To je kompromis koji ćemo morati prihvatiti... Ili nećemo.

A koji će se novizanimljivi uređaj naći na testu, doznajte već ove subote prijepodne, u novoj epizodi popularnog 'Tehnolovca'.