Novosti

Asterix i Obelix: najsimpatičniji Francuzi još od davne 1959.

Njih dvojica jedan bez drugoga ne mogu, ali često ne mogu ni jedan s drugim. Oni su Asterix i Obelix i zapravo su junaci iz francuskog stripa mada ih danas više znamo kao junake igranih i animiranih filmova.

Press
23.02.2016 09:00

Prvi put su se pojavili u francusko-belgijskom magazinu Pilote 29. listopada 1959. , a napisao ga je Rene Goscinny, dok se ilustracijom bavio Albert Uderzo . Asterixa pratimo 50-ih godina prije Krista u sjeverozapadnom dijelu Galicije, koji u stvarnosti ne postoji, ali je poznat po tome što je jedino mjesto koje moćni Julije Cezar nije osvojio. Upravo je Asterix zadužen da svojom pronicljivošću i inteligencijom spriječi sve napade Rimljana, ali kad god se njegov plan čini kao idealan, na scenu stupi Obelix, Asterixov debeli i nespretni prijatelj velikog srca.

Kada je Goscinny umro 1977.,Uderzo je nastavio crtati i pisati priču, ali je vrlo brzo došlo do pravnih problema oko izdavačkih pitanja pa je Uderzo na kraju jednostavno prodao autorska prava i bačvu.

Koliki utjecaj je strip Asterix" ostvario, govori i to što je 1965. godine lansiran prvi francuski satelit koji je nosio ime Asterix-1. Kasnije su i neki asteroidi dobili ime upravo po dvojici omiljenih Gala.

Dvojicu simpatičnih junaka gledat ćete i u subotu u 14:30 u filmu "Asterix i Obelix protiv Cezara" na RTL-u u sklopu Obiteljskog dana.