Novosti

Voditelji Kockice poručili: 'Na svima nama je odgovornost da educiramo mlade'

Svake posljednje srijede u veljači u znak podrške zlostavljanom dječaku diljem svijeta odijevaju se ružičaste majice, simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

RTL.hr
23.02.2022 16:30

odnosno 'Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja' ove su godine obilježili i naši voditelji i reporteri tesimboličnim činom poslali zajedničku poruku - vršnjačko nasilje je ozbiljan problem našeg društva s kojim se susreću mnoga djeca osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta i koje je, prema riječima stručnjaka, posljednjih godina u porastu. Njegovo osvještavanje i prevencija zadaća je svih nas.

ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista iz Kanade nakon što je Chuck McNeill, učenik lokalne škole u Berwicku, zlostavljan od svojih kolega jer je u školu došao odjeven u ružičastu majicu. Aktivisti su kupili 50 ružičastih majica i distribuirali ih njegovim vršnjacima.

Jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 17. veljače 2017. godine cijela Hrvatska zadnje srijede u veljači nosi ružičasto u znak borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ideju i realizaciju pokrenuo je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja, a ove godine dan su obilježila i lica

Pročitajte još
RTL-ova lica podržavaju Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Tatjana Horvatić: 'Smatram da je na nama svima odgovornost da educiramo mlade'

'Vršnjačko nasilje? Tema o kojoj slušamo često, prečesto. Savršen recept za borbu protiv njega ne postoji i baš zato je bitno da svatko od nas u svojem području djelovanja napravi nešto ne bi li pomogao žrtvama, ali i onima koji su etiketirani kao počinitelji. Upravo zato smo prošle godine krenuli semitiranjem emisije 'Svijet u nama'.

Tema na koju danas skrećemo pažnju bila je također zastupljena i ako su savjeti naše stručne suradnice Sandre Tolić pomogli barem jednim jednom djetetu ili roditelju – smatram to našom malom pobjedom. Smatram da je na nama svima odgovornost da educiramo mlade o posljedicama vršnjačkog nasilja. Zato, bili vi žrtva, počinitelj ili slučajni promatrač ne čekajte s odlukom i ne gurajte probleme pod tepih, potražite pomoć jer nasilje nikada nije rješenje.'

Tomislav Tomašević: 'Potrebno je razgovarati i educirati'

'Danas je Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Kao dio tima RTL Kockice imao sam priliku čuti kako od djece tako i od njihovih roditelja, razne situacije s kojima se moraju nositi mladi izloženi vršnjačkom nasilju. To je gorući problem koji ostavlja trajne posljedice na razvoj i način kako mladi gledaju na svijet oko sebe. Svakodnevno možemo čuti da vršnjačko nasilje poprima sve teže oblike i protiv toga se moramo boriti, a jedan od načina je podizanje svijesti o tom problemu.

Potrebno je razgovarati i educirati što širu populaciju jer jedino tako možemo utjecati na kolektivnu svijest. Kao roditelj, svakodnevno razgovaram o tome kakav odnos djeca imaju sa svojim vršnjacima, u slučaju problema potičem ih na komunikaciju i nenasilno rješavanje problema.'

Davor Balažin: 'Toza mlade i njihov razvoj predstavlja veliki problem'

'Iako se na neke oblike vršnjačkog nasilja poput zadirkivanja, gurkanja, ismijavanja i sl., gleda kao dječji nestašluk, to za mlade i njihov razvoj predstavlja velikproblemkojegmožda nismo ni dovoljno svjesni. Jako je bitno ukazati mladima i educirati ih na posljedice koje takvo ponašanje može dovesti.

Zanimljiva mi je izreka Johna Holmasa koji je lijepo opisao korist lijepog ponašanja – "Nema bolje vježbe za srce negoli one kada se spustimo i podignemo osobu." Sjećam se situacije na snimanju u jednoj školi gdje jenekoliko učenika zadirkivalo svog vršnjaka. Tada smo im pristupili irazgovarali s njima o nastaloj situaciji. Nakon što smo im objasnili kako se ta osoba osjeća vidjelo im se po licu da im nije bilo svejedno. Zato smatram da je edukacija o vršnjačkom nasilju najbolje rješenje.'