Top.HR Music Awards glazbena je nagrada proizašla iz suradnje Hrvatske diskografske udruge i RTL-a, a predstavlja jedinstveno glazbeno priznanje na domaćoj sceni. Kategorije nagrade odnose se na radijsko emitiranje, prodaju albuma, turneje i streaming na Deezeru u 2019. godini, a mi smo u suradnji s Hrvatskom diskografskom udrugom izvukli brojkete otkrili tko je najizdavaniji glazbenik u toj 71-godišnjoj povijesti.
Riječ je o velikanu Oliveru Dragojeviću . On je tijekom svoje karijere snimio 51 album, a njegovi brojni hitovi obilježili su naše živote, sretne i sjetne trenutke.
Olivera Dragojevića pamtit ćemopo najvećim hitovima hrvatske glazbene scene kao što su "Galeb i ja", "Skalinada", "Malinkonija", "Oprosti mi, pape", "Piva klapa ispo' volta", "Nadalina" (duet s ), "Karoca", "Cesarica" koji su danas evergreeni hrvatske zabavne glazbe.
No, Oliverova ostavština su i vjerojatno najljepše ljubavne pjesme koje su mnogi, ne jednom, pjevušili na uho voljenojosobi. Među njima su"Vjeruj u ljubav", "Moj lipi anđele", "Što to bješe ljubav", "Lijepa bez duše"...
Festivalski debiimao je uSplitu 1967. godine
O njegovoj veličini i talentu govore i uspjesi koje je postigao na svjetskoj glazbenoj sceni. Naime,Oliver Dragojević jedini je glazbenik s ovih prostora koji je napunio i Royal Albert Hall, ali i Operu u Sydneyu.
Asve je počelo kad jeOliveru, kada je imao pet godina, otac Marko kupio usnu harmoniku, koju je svirao tijekom cijelog života.Na Korčuli je proveo velik dio svog djetinjstva, a školovanje je nastavio u Splitu, gdje je pohađao glazbenu školu. Prvo je učio svirati na klaviru, a nakon toga na klarinetu i gitari.U Splitu je završio srednju glazbenu školu.
Šezdesetih godina prošloga stoljeća se kao pjevač i orguljaš pridružio grupi Batali. Prvi nastup bio mu je na splitskom dječjem festivalu 1961. s pjesmom "Baloni". Istovremeno s bratom Aljošom snima tada poznate svjetske hitove za radiopostaju Split.
Festivalski debiimao je uSplitu 1967. godine na želju Zdenka Runjića .Oliver je trebao nastupiti s pjesmom "Picaferaj", skladbom koja nažalost nije ušla u finale večeri, ali je zato do danas ostala zapamćena kao jedna od Oliverovih prvih pjesama. Nakon doživljenog neuspjeha Oliver je sljedeće četiri godine nastupao po raznim klubovima.
Na kratko se vrijeme pridružio Trubadurima, nakon čega je pjevao u grupi More, u kojoj je pjevala i Meri Cetinić .
1975.ponovno uspostavlja suradnju sa Zdenkom Runjićem kada je nastupio s pjesmom"Galeb i ja". Suradnja između Olivera i Runjića smatra se jednom od najuspješnijih suradnji na ovim prostorima. Spomenuta pjesma označila je početak dugogodišnje suradnje dvojicevelikihglazbenika.
To je vrijeme kada su nastajale pjesme kao što je "Molitva za Magdalenu", "Oprosti mi pape", "Vjeruj u ljubav", "Skalinada" i "Malinkonija".
Punio najveće svjetske glazbene dvorane
Njegove hitove gotovo je nemoguće nabrojati, a jedini je čovjek s ovih prostora koji je uspio napuniti najveće svjetske dvorane, odnosnoCarnegieHall uNew Yorku, L'Olympia uParizu, RoyalAlbert Hall u Londonu i SydneyOperaHouse.
Njegovi koncerti gotovo su uvijek trajali preko tri sata, a uspio je pet dana zaredom rasprodati i Koncertnu dvoranu Lisinski.
Nakon rata u Hrvatskoj, unatoč milijunskim ponudama, odlučio je da više nikada neće pjevati u Beogradu. Osim toga, bio je poseban i po tome što je ljeti, kad većina njegovih kolega ima najviše posla, on radije birao otići u voljenu Vela Luku, uživati na brodu i loviti ribu.
U privatnom životu više od četrdeset godina bio je u braku sa suprugom Vesnom . Ima i tri sina: Dinu te blizance Davora i Damira . Oliver je postao i djed, a to je bila uloga kojoj se silno veselio.
"Svoju unučad jednako volim", isticao je uvijek ovaj glazbeni velikan.
U rujnu 2017. godine Oliveru Dragojeviću je dijagnosticiran tumor.Pjevač je odmah krenuo na kemoterapije. Tražio je privatnost kako bi se mogao posvetiti borbi protiv opake bolesti.
Borio se Oliver kao lav. Činilo se da je bolje, no ipak bolest je bila jača. Oliver nas je napustio u srpnju 2019. godine, kad je imao 71godinu.
Top.hr svojimnagradama odaje priznanje onimdobrim, starim, istinskimčarima slušanja glazbe
Aako je suditi po brojkama, ne samo ovojOliverovih objavljenih albuma i singlova,hrvatski se izvođači zaista mogu pohvaliti karijerama koje su zadužile glazbenu scenu. Naime, u povijesti hrvatske diskografije izdano je preko 9000 albuma, dok se u prosjeku u Hrvatskoj godišnje objavi nešto više od 400 albuma.
Kako bi se odalopriznanjejednom tako dugom glazbenom ''putovanju'' kroz vrijeme ikako se ne bi zaboravile one dobre, stare, istinske čari slušanja glazbe, ali isto tako odala počast svemu novome što je došlo ili tek dolazi, domaću glazbenu scenu obogatit će nova glazbena nagrada Top.HR Music Awards , nastala iz dugogodišnje suradnje Hrvatske diskografske udruge (HDU) i RTL-a . Ovo prestižno muzičko priznanje jedino je takvo na domaćoj glazbenoj sceni, koja vrvi uspješnim glazbenicima; živućim legendama, ali i novim mladim nadama.
Tako će, sukladno egzaktnim podacima dobivenim prema nacionalnim listama radijskihemitiranja HR Top 40 , a koji uključuju broj emitiranja naviše od 140 radijskih postaja diljem zemlje, biti nagrađeni izvođači u nekoliko kategorija. Dakle, oni koji će se izboriti za titulu najuspješnijih među domaćim radijskim eterima i na streaming platformi Deezer, kao i oni čiji su albumi najprodavaniji te večeri će dobiti svoja priznanja.