Novosti

Kako oživljavaju bića u najpoznatijem muzeju?

Prvi film 'Noć u muzeju' nastao je prema predlošku istoimene dječje slikovnice hrvatskog ilustratora Milana Trenca i snimljen je 2006. godine. Vrlo brzo dobio je drugi i treći nastavak.

Press
31.05.2018 11:20

Američki prirodoslovni muzej u New Yorku sve je samo ne običan muzej. Čarolija počinje kad padne noć. Svi eksponati u muzeju oživljavaju. Jeste li se ikad zapitali kako nastaje ova magija.

Gotovo polovica filma napravljena je pomoću vizualnih efekata i digitalne magije.Jedna od najzanimljivijh scena u filmu odigrava se u litografiji poznatog nizozemskog umjetnika M.C. Eschera – to je scena u kojoj Larry, Eddy i Lancelot uđu u njegovu Relativity", čime počinje jedinstvena scena potjere u povijesti filma. To je potjera kroz nevjerojatan svijet s različitim plohama, gravitacijskim zakonima i beskrajnim mogućnostima, i ne bi bila moguća bez korištenja specijalnih efekata.

Prvo je bio napravljen 3D model koji je odražavao geometriju i arhitekturu slike, a zatim previzualizacija – zamišljanje i snimanje te potjere bilo je nalik slaganju slagalice. Levy je rekao: Napravili smo gotovo desetak verzija prije nego što smo se dogovorili kako će kadrovi izgledati, kako bi na kraju dobili određeni jezik koji će ispričati priču na dinamičan i zanimljiv način, ali ne previše složen kako se gledatelji ne bi izgubili. Kad se radi o nizu tako tehničkih kadrova važno je ne izgubiti pojam o onome što je zapravo važno u samoj sceni. Svaka slika je imala nekoliko slojeva i ploha s različitom gravitacijom, a ukupno je bilo šezdeset kadrova. Šezdeset kadrova puta tri sloja – trebalo je puno elemenata napraviti prvo individualno, a zatim spojiti u jedno. Ta sekvenca potjere zahtijevala je puno vremena i pažnje, ali mislim da je rezultat bio vrijedan svog tog napora i da ćemo gledatelji odvesti u pustolovinu koju dosad nikad nisu doživjeli."

Noć u muzeju 3

"Noć u muzeju 3: Tajna grobnice" pogledajte u nedjelju na RTL-u s početkom u 21 sat!