Novosti

Ružičasta majica kao simbol empatije, poštovanja različitosti, tolerancije i dijaloga

Svake posljednje srijede u veljači u znak podrške zlostavljanom dječaku diljem svijeta odijevaju se ružičaste majice, simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

RTL.hr
23.02.2022 13:30

odnosno 'Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja' ove su godine obilježilinaši voditelji i reporteri tesimboličnim činom poslali zajedničku poruku - vršnjačko nasilje je ozbiljan problem našeg društva s kojim se susreću mnoga djeca osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, akoje je, prema riječima stručnjaka, posljednjih godina u porastu. Njegovo osvještavanje i prevencija zadaća je svih nas.

ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista iz Kanade nakon što je Chuck McNeill, učenik lokalne škole u Berwicku, zlostavljan od svojih kolega jer je u školu došao odjeven u ružičastu majicu. Aktivisti su kupili 50 ružičastih majica i distribuirali ih njegovim vršnjacima.

Pročitajte još
RTL-ova lica podržavaju Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 17. veljače 2017. godine cijela Hrvatska zadnje srijede u veljači nosi ružičasto u znak borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ideju i realizaciju pokrenuo je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja, a ove godine dan su obilježila i lica RTL-a.

Ana Brdarić Boljat: 'Svoju djecu učim da budu protiv vršnjačkog nasilja'

'Mislim da je važno obilježavati Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja te tako osvijestiti javnost, kao djecu i mlade, o toj problematici. Svoju djecu učim da budu protiv vršnjačkog nasilja i da uvijek pomognu svojim prijateljima. Moj sin svake godine na taj dan nosi ružičastu majicu jer tako i u školi obilježavaju Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.'

Damira Gregoret Bobić: 'Otome trebamo glasno i jasno pričati'

'I na ulici, u parkovima, pa i u školama – vršnjačko nasilje, nažalost, i dalje se događa. I o tome trebamo glasno i jasno pričati, osuditi baš svaki oblik i djelovati zajedno jer je poruka time snažnija. Kao majka sada školske djevojčice razgovore sam počela još vrtiću jer je važno djecu pripremiti na reakciju ukoliko do nasilja dođe, ali i razgovarati o apsolutnoj neprihvatljivosti takvog ponašanja kroz prizmu prihvaćanja različitosti. To su obrazci koji mogu zaustaviti spiralu nasilja ali i djeci postaviti zdrave temelje na putu odrastanja.'