Svima nam se barem jednom dogodilo da pogledamo svoj stan ili ured i osjetimo potrebu za promjenom. Iako uglavnom imamo predodžbu o tome što bismo željeli promijeniti, vrlo je teško donijeti odluke o tome kako to točno učiniti – u tom trenutku na scenu stupaju dizajner interijera.
Iako mnogi misle kako je posao dizajnera unutarnjeg uređenja samo odlučivanje o boji zidova, materijalima i obliku namještaja, dekorativnim elementima te njihovom razmještaju. On je, zapravo, puno kompleksniji.
Mikulec je u svom predavanju istaknula četiri najvažnije faze koje prate proces uređenja unutarnjeg prostora.
1.Razgovor s klijentom je ključna I početna faza uređenja
U središtu unutarnjeg uređenja uvijek se nalaze želje i vizije vlasnika, stoga dizajner interijera mora biti dobar slušatelj te razumjeti potrebe svog klijenta.
2.Izrada nacrta idejnih prijedloga
Nakon odobrenja naručitelja projekta, dizajner kreće u potragu za konkretnim predmetima i namještajem, pri čemu je još zadužen za pregovore o cijeni, dostavnim rokovima i sličnim detaljima kasnije izvedbe.
3.Koordiniranje kompletne izvedbe
Dizajner je zadužen za koordiniranje kompletne izvedbe idejnog rješenja, usko surađuje s arhitektima, građevinskim tehničarima I ostalim specijaliziranim majstorima.
4.Konačna provjera
Dizajner interijera u završnoj fazi mora provjeriti ako je sve u redu te je li svaki element idejnog projekta na svom mjestu i u skladu sa željama vlasnika prostora.
Između ostalog, Mikulec je za kraj zaključila kako unutarnje uređenje prostora ne znači samo određivanje rasporeda i izbor skupog dizajnerskog namještaja – uređenje interijera je proces prilagođavanja prostora vašim životnim i estetskim potrebama, bez obzira da li se radi o upotrebi skupih ili jeftinijih proizvoda. Prostor mora biti u službi vas, nikako obrnuto, istaknula je Mikulec.
U Areni Zagreb očekuju vas još mnoga zanimljiva predavanja pa nikako ne smijete propustiti posjetiti InDizajn – festival modernog doma' koji je za sve posjetitelje otvoren do nedjelje, 17. rujna.