U ovotjednom izdanju RTL-ovog kulinarskog showa 'Večera za 5 na selu' organiziranom u Vrbovcu i Sv. Ivanu Zelini te okolnim mjestima, pobjedu je odnio dugogodišnji vrbovečki mesar Mišel Klasić . Kako je to i sam rekao, bio je "iznenađen, ali vesel" zbog pobjede, a nagradu će u potpunosti pokloniti centru Stančić. "Nagrada ide u dobrotvorne svrhe za centar Stančić za rehabilitaciju djece s posebnim potrebama. To je njima potrebno", smatra Klasić.
Osim pobjede, Mišel nas je naučio kako pripremiti fenomenalnu peku, a također ovotjedna kandidatkinja, kuharica u lokalnoj školi, Draženka Grkavec iz Zadrkoveca podijelila je dva vrijedna savjeta za sve one koji uživaju u kuhanju. Naime, Draženka nam je otkrila kako spriječiti banane da pocrne te koja je tajna dobrih njoki.
Njoki
Svi znamo i cijenimo vrijedne kulinarske savjete, a jedan od takvih je onaj Draženkin pomoću kojeg nam je otkrila koja je tajna dobrih njoka, odnosno na što posebno treba paziti.
Odgovor je bio vrlo jednostavan. Potrebno je paziti "Na krumpir" te "da bude friški i da se to odmah sve dela", odnosno da"ide odmah u upotrebu", pojasnila je Draženka Grkavec. Ipak, postoji još jedan savjet, a to je da je Draženka sama posadila i uzgojila domaće krumpire te ih je zajedno sa suprugom ih izvadila i to prvi put uz pomoć traktora.
Izgleda kako je tajna dobrih njoki u krumpirima, dok je tajna dobrog krumpira u tome da ga sami uzgojimo.
Banana
Gotovo nitko ne voli voće koje oksidacijom počne poprimati tamniju nijansu, pa tako ni banane. Draženka, koju je djed naučio ovakvim kulinarskim čarolijama, otkrila je kako se bori protiv toga. Voćem protiv voća, odnosno preko banana je stisnula i iscijedila malo limuna čiji sok sprječava navedenu kemijsku reakciju.
Draženka se ne bi složila da je riječ o "trikovima" jer, kako je već navela, limunovim sokom je zalila i one namirnice koje nije trebala, no uslijedilo je jedno "ali....sigurno je sigurno!".
Zahvaljujući gospođi Grkavec, sada znate kako sačuvati oguljenu bananu uz pomoć prirodnog limunovog soka.
Peka
Mišel je kao mesar s iskustvom od tri desetljeća odabrao vrhunski rib-eye koji je malo modificirao drukčije, kako je to on pojasnio.
"To bi bio tomahawk, kao indijanska sjekira. To je komad junećeg mesa koji se dobiva od šestog do dvanaestog rebra. odležano je i zrije na suhi ili mokri način. Ovo je sad isključivo na suhi u određenoj temperaturi od četiri do dva stupnja s time da se iz mesa očekuje da se otpusti voda i da se aktiviraju enzimi koji će pomoći da se meso omekša i da se žilice razgrade. To je taj dio, 'ajmo reći najskupljega mesa koji se dobiva od junećeg trupa gdje bismo ga mogli prodavati kao stvarno nešto dobro" , temeljito je to pojasnio Mišel za sve one koji se ne razumiju u kvalitetne steakove ili za one koji žele znati više o ovom odličnom komadu mesa.