Ostalo

Od boca iz naših mora rade dekoracije i statue: 'Tako je nastala i kornjača koja je u potpunosti od plastike'

Do 80 posto ukupnog otpada u morima čini plastika koja, zajedno sa zaostalim ribolovnim alatom, stvara sve veće probleme i na Jadranu. U sklopu Zelenog tjedna na RTL-u donosimo odlične primjere onih koji su se s tim uhvatili u koštac. I to na inovativan način

Donna Diana Prćić
09.06.2023 22:00

U moru se nalazi veliki broj odbačenih ribolovnih mreža koje ne bi smjele biti ondje. Svjesni su toga i ribari koji se pak trude biti savjesni.

Žika je ribar iz Pule i kaže: "Mi moramo brinuti o moru, to nama daje kruh. Tu i tamo se desi da ostane koji komad mreže silom, a to je šteta je ona i dalje lovi, uništava ribu. A od toga nemate nikakve koristi."

Ugrožava to sve morske vrste na što upozoravaju iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode.

Hrvoje Čeprnja voditelj je projekta za ribarstvo i vodenu kulturu u WWF-u Adria i otkriva strašne podatke: "Smrtnost riba, koje se zapletu u mreže, debelih je 90 posto, a kod morskih sisavaca 60 posto jer oni moraju izroniti i uzeti zraka, tu govorimo i o kornjačama i dupinima. Smrtnost morskih riba je 50 posto."

Nije samo problem što ostaju u moru i love ugrožene vrste, nego što se vremenom raspadaju na mikroplastiku koja je prisutna u vodi, u zraku i dolazi nama na tanjur.

Čeprnja nastavlja: "Rijetko se razmišlja o tome da se treba krenuti od izvora problema, od proizvodnja plastike."

A samo deset posto plastike može se reciklirati.

Protiv zagađenja i za bolji okoliš bore se i dekorativnim spremnicima za odvajanje plastičnih boca. Održivost je na prvome mjestu tvrtki za svjetlosne dekoracije iz Samobora.

Voditelj u toj tvrtki Daniel Cvetković kaže: "Ovdje se radi o vađenju plastičnih boca iz mora i oceana koje se kasnije prerađuju, pretvaraju u kristaliće, potom se ta plastika topi, raspoređuje te 3D printanjem dolazimo do dekoracija."

Tako je nastala i kornjača koja je u potpunosti od plastike. Teška je 82 kilograma i sastavljena od 643 boce.

"Možemo vidjeti i ribice, da bi se samo jedan segment napravio, potrebno je osam plastičnih boca. Milijardu i pol boca je izvađeno iz oceana i mora u prošloj godini kako bi naše dekoracije mogle zaživjeti", govori Cvetković.

Filip Šipek , voditelj tehničke službe u tvrtki za svjetlosne dekoracije, govori: "Imamo jako puno sklapanja, tako je u sezoni ogromna količina tih elementi i ako si veliki, treba nam cijeli dan i više ljudi."

Odgovorni možemo biti baš svi jer i najmanji korak je put prema boljoj budućnost.