Sigurno ste se bar jednom zapitali što to znači frlja, kakvo to proklizavanje žiri spominje i koja je razlika između više iniže lage? Kako bi svoju omiljenu glazbenu emisiju mogli u potpunosti razumjeti, uz pomoć vokalnog trenera Dine Antonića napravili smo mali'Zvjezdani' rječnik.
Frlja
"Laički rečeno frlja bi bila ništa više nego ukras u melodiji. Koristi se u svim stilovima glazbe i daje mogućnost svakom izvođaču da "ukrasi" melodiju. Ključna stvar je u doziranju frlji jer neke pjesme u interpretaciji uopće ne podnose frlje."
Intonativno proklizavanje
"Ovaj termin se odnosi na gubljenje točnosti u intonaciji. Ton nije postavljen kako treba i intonacija je viša ili niža od one koja bi trebala biti te tako nastaje krivi ton, tzv. falš."
Falset
"Dolazi od taliijanske riječi falso', što bi u doslovnom prijevodu značilo lažno'. Falset predstavlja pjevanje viših tonova, tj. tonova iznad pravog raspona glasa. Vrlo je moćan alat svakog pjevača u njegovoj interpretaciji. Poanta je da se što manje osjeti prijelaz između punog glasa i falseta. Neki pjevači su izgradili vrlo uspješne karijere pjevajući falsetom, kao na primjer Adam Levine iz grupe Maroon 5."
Vibrato
"Glazbena tehnika koja se isto koristi prilikom interpretacije pjesme. Radi se o promjeni visine tona gdje ton "vibrira". Vibrato može biti brži ili sporiji (ovisno o brzini izmjene tonova gore-dolje). Vibrato isto tako kao tehnika može biti korišten namjerno ili nastaje spontano. Isto kao i frlje, vibrato treba dozirati."
Viša/niža laga
"Kad žiri ovo spominje misli na više i niže tonalitete u kojima pjevači pjevaju određenu pjesmu. Viši muški (tenor) i ženski (sopran) glasovi mogu pjevati u visokim lagama, dok je nižim muškim (bariton,bas) i ženskim (alt) glasovima puno komotnija melodija u nižoj lagi."
Upamtili ste sve? Ako niste, pročitajte još jednom za ponavljanje i od sada možete sami stručno komentirati nastupe svojih omiljenih Zvijezda' , a prvu priliku ne propustite već večeras od 20 sati na RTL-u!