Otapanje permafrosta
Zašto je došlo do naftne katastrofe u Rusiji: Kriva je opasna pojava izazvana globalnim zatopljenjem
Visoke temperature uzrokovale su promjene u Sibiru
Zima i proljeće u Sibiru su bili poprilično blagi. Trenutno je to dio svijeta s najvećim temperaturnim nepravilnostima. Prosječna mjesečna temperatura u Zapadnom Sibiru bila je u prosjeku i do 10 stupnjeva viša od uobičajene, s dnevnim odstupanjima i do 20 stupnjeva. Iznadprosječno topao je i Arktički ocean, a sve zbog pojave toplinskih valova. Nakon jednog takvog vala u travnju, temperatura oceana se podigla 20 stupnjeva iznad normalne, prenosi Severe Weather Europe.
Permafrost se topi
Iznadprosječno toplo vrijeme za ovo doba godine nastavilo se i u svibnju. Visoke temperature u Zapadnom Sibiru razvile su se kao posljedica dugotrajnog vala iznad istočne Europe i Sibira. Val se sastoji od atmosferskog sustava visokog i niskog tlaka, odnosno ciklone i anticiklone. Oni zajedno reagiraju kao "pumpa" koja prenosi topliji zrak s juga prema Arktičkom krugu.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Od 39 preminulih u posljednja 24 sata, 22 su ženske osobe te 17 muških
-
U posljednja 24 sata testirano je 9307 osoba, a 1870 pacijenata je na bolničkom liječenju
-
"Da je moj sin sinoć umro kao pseto ispred vaše trgovine, biste li me mogli danas pogledati u oči?", pita majka
Iznadprosječno visoke temperature negativno utječu na permafrost, sloj zemlje karakterističan za područje Arktičkog kruga. Permafrost je trajno zaleđen sloj tla starosti i do nekoliko tisuća godina. Pokriva oko 25 posto Sjeverne hemisfere, između ostalog i područje Arktičkog kruga, Aljasku, Kanadu i Rusiju. Permafrost može biti tvrđi od betona te je vrlo stabilan za izgradnju.
Toplije vrijeme može otopiti permafrost, a samim time i led ispod površinskog sloja. Tlo postaje vlažno i gubi na stabilnosti, što može našteti infrastrukturi koja je prethodno izgrađena na tom području.
U Rusiji izvanredno stanje
To se dogodilo u sibirskom gradu Noriljsku koji se nalazi na samom rubu permafrosta u Arktičkom krugu. Više od 20.000 tona nafte izlilo se krajem svibnja nakon urušavanja spremnika goriva elektrane u blizini Noriljska. Službeni podaci pokazuju da se oko 6.000 tona izlilo na tlo, dok je oko 15.000 tona završilo u rijekama Ambarnaya i Daldykan.
Naftna mrlja prekriva područje veće od 350 kilometara kvadratnih. Rusija je proglasila izvanredno stanje, s obzirom na to da je ovo jedno od najvećih izlijevanja nafte koji se dogodio na području Akrtičkog kruga. Trenutna procjena štete je 85 milijuna dolara.
Za čišćenje potrebno više od 1,5 milijardi dolara
Na rijeke je postavljena barijera kako bi se spriječilo da nafta napreduje prema sjeveru. Prema službenim izvještajima, s onečišćenog područja je ispumpano oko 200 tona nafte, od toga 130 tona samo iz rijeke Ambarnaye. Procjenjuje se da će za čišćenje područja biti potrebno više od godinu dana i preko 1,5 milijardi dolara.
Grad Noriljsk jedan je od najvećih industrijskih centara u Rusiji koji se nalazi u Arktičkom krugu. Tvrtka Norilsk Nickel, vlasnik spremnika koji se urušio, najveći je svjetski proizvođač paladija te vodeća u Rusiji za vađenje i taljenje nikla.
-
Tabloid
Domaća blogerica, model i glumica Adela Klobučar je nažalost preminula u 29. godini života, kako doznaje Story.
-
Show
U napetom finalu showa 'Tri, dva, jedan – kuhaj!' nijanse su odlučivale o pobjedniku osme sezone showa, a drugoplasirani Joško samo za RTL.hr otkriva kako se osjeća nakon poraza i po čemu će pamtiti ovo natjecanje.
-
RTL PLAY
-
Sportnet
-
Od 39 preminulih u posljednja 24 sata, 22 su ženske osobe te 17 muških
Reci što misliš!