Naziv nije baš točan
Novo istraživanje otkrilo je vrlo zanimljivu činjenicu o identičnim blizancima
Blizanci su inače važan subjekt znanstvenih istraživanja jer se smatra da između njih postoje minimalne genetske razlike
Genetske razlike između jednojajčanih blizanaca mogu se početi događati u ranom embrionalnom razvoju što znači da ipak nisu potpuno identični, pokazuje studija objavljena u časopisu Nature Genetics, prenosi Science alert.
Monozigotni, odnosno jednojajčani blizanci nastaju iz jedne oplođene jajne stanice koja se podijeli na dva jednaka dijela. Blizanci su inače važan subjekt znanstvenih istraživanja jer se smatra da između njih postoje minimalne genetske razlike. To znači da ako se između njih pojave bihevioralne ili fizičke različitosti, vjerojatni uzrok toga su okolišni čimbenici.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Na pitanje misli li da svojom odjećom šalje poruku Petrinjcima se zahvalio i rekao da će put Crvenog križa
-
'Slogan je nastao u stranci sukladno programu koji je Domovinski pokret pripremio za izbore u Zagrebu', kažu za RTL.hr u Domovinskom pokretu
-
'Kako sam odgojen od jedne vrlo kulturne i drage žene katolkinje, o mrtvima sve najbolje', kazao je Škoro
Međutim, novo istraživanje pokazuje da se uloga genetskih faktora u oblikovanju tih razlika podcijenila.
Uloga mutacija
''Klasični model bio je da se iskoristi blizance kako bi pomogli u razvdvajanju genetskog utjecaja u odnosu na utjecaj okoliša u analizi bolesti. Tako da, ako imate blizance koji nisu odgojeni zajedno i jedan od njih razvije autizam, klasična interpretacija je da je uzrok tome okolina. No, to je ipak izuzetno opasan zaključak'', kazao je Kari Stefansson, islandski neurolog i osnivač biofarmaceutske kompanije sa sjedištem u Reykjaviku deCODE genetics.
Dodaje da bi razlog tome mogla biti ranija genetska mutacija koja se razvila kod samo jednog, a ne oba blizanca.
Stefansson i njegov tim sekvencirali su genome 387 parova identičnih blizanaca i njihovih roditelja, djece i supružnika kako bi pratili genetske mutacije. Rezultati su pokazali da se identični blizanci razlikuju u prosjeku po 5,2 mutacije u ranom razvoju. U 15 posto slučajeva, taj broj je veći.
Kod jednog para blizanaca, primjerice, mutacija je bila prisutna u svim stanicama jednog blizanca, a kod drugog nije bilo nijedne.
''Ove mutacije su zanimljive jer omogućuju istraživanje na koji način dolazi do nastajanja identičnih blizanaca. Skloniji sam zvati ih monozigtonim blizancima umjesto identičnim'', zaključio je Stefansson.
-
Tabloid
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić preminuo je proteklog vikenda u 66. godini. Posljednji ispraćaj održao se na Mirogoju, a među ožalošćenima bila je i Natalija Prica - gradska zastupnica i jedna od njegovih najbližih suradnica. Tko je 32-godišnja bivša misica te kako opisuje svoju suradnju s pokojnim Bandićem doznajte u nastavku.
-
Show
Ovog tjedna mnogo smo toga naučili, a neke stvari su nas i jako zabavile...
-
RTL PLAY
-
Sportnet
-
Buzzara
Jedan je korisnikTwittera po nadimku Trav svojom je objavom oduševio mnoge objavivši djedovu poruku, odnosno reakciju na izjavu da je homoseksualac. ."Prvo, posumnjali smo na to prije puno godina. To nije nešto što se lako skriva, ali nije bilo na nama da pitamo. Tvoja mama je u pravu, volimo te, želimo da budeš sretan i uspješan i bit ćemo ti podrška bez obzira na to što odabereš učiniti sa svojim životom. Samo ne bismo htjeli da se podcijeniš", rekao mu je djed. "Žao mi je što si se bojao ranije s nama pričati o tome, pogotovo ako ti je to uzrokovalo tjeskobu i stres. Rekao sam ti nekoliko puta već da sa mnom možeš razgovarati o svemu što te brine. Čak i u 2021. godini ovo može biti težak put, biti heteroseksualan je mnogo lakše jer se ne moraš suočavati s kritikama i predrasudama. Enrique se čini kao jako drag dečko i kod nas je uvijek dobrodošao. Volim te!", napisao je djed na kraju i rasplakao mnoge:
Reci što misliš!