istraživanje potvrdilo
'Samo je luđak ovo mogao...' - otkriveno tko je autor skrivene poruke na jednoj od najpoznatijih slika na svijetu
Mala i jedva vidljiva rečenica napisana na jednoj od najpoznatijih svjetskih slika uzrok je mnogih nagađanja u svijetu umjetnosti
Infracrvene snimke su otkrile misteriozne grafite na svjetski poznatoj slici Krik, umjetnika Edvarda Muncha.
Mala i jedva vidljiva rečenica napisana na jednoj od najpoznatijih svjetskih slika uzrok je mnogih nagađanja u svijetu umjetnosti.
'Samo je luđak mogao ovo naslikati'
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Na pitanje misli li da svojom odjećom šalje poruku Petrinjcima se zahvalio i rekao da će put Crvenog križa
-
'Slogan je nastao u stranci sukladno programu koji je Domovinski pokret pripremio za izbore u Zagrebu', kažu za RTL.hr u Domovinskom pokretu
-
'S obzirom na to da smo tu odrasli i da su nam tu i roditelji nismo imali kuda dalje ići, jer srce vuče tamo gdje su svi", kaže mladenka Katarina
Izvorna slika, prvi put prikazana u Munchovom rodnom gradu Oslu 1893. godine, postala je radikalan i bezvremenski izraz ljudske tjeskobe. Njegov se utjecaj proteže od Hollywood horor serijala Scream iz 90-ih, pa sve do suvremenih emotikona.
Ponađena je rečenica - "Samo je luđak ovo mogao naslikati", olovkom je napisana u gornjem lijevom kutu, prenosi BBC.
Umjetnički kritičari već dugo preispituju jesu li grafiti vandalski čin ogorčenog gledatelja ili ih je napisao sam Munch - za kojeg se znalo da je tijekom svog života imao problema s mentalnim zdravljem.
U novom istraživanju Nacionalni muzej Norveške potvrdio je da je sam umjetnik zaista napisao pronađenu rečenicu, nakon što je analizirao rukopis i usporedio ga s njegovim dnevnicima.
"Sam rukopis, kao i događaji koji su se dogodili 1895. godine, kada je Munch prvi put pokazao sliku u Norveškoj, svi vode u istom smjeru", rekao je Mai Britt Guleng, radnik muzeja.
'Dubok osjećaj tjeskobe'
Djelo je u to vrijeme izazvalo snažne kritike, zajedno s javnim nagađanjima oko Munchovog mentalnog stanja.
Muncha je, prema njegovim dnevnicima, reakcija javnosti duboko povrijedila i vjeruje je tek nakon reakcije olovkom nadodao natpis.
I Munchov otac i sestra pretrpjeli su napadaje depresije kao i sam Munch koji je hospitaliziran nakon živčanog sloma 1908. godine.
"Otkad se sjećam, patio sam od dubokog osjećaja tjeskobe koji sam pokušavao izraziti u svojoj umjetnosti", napisao je Munch. "Bez ove tjeskobe i bolesti bio bih poput broda bez kormila".
-
Tabloid
-
Show
Ovog tjedna mnogo smo toga naučili, a neke stvari su nas i jako zabavile...
-
RTL PLAY
-
Sportnet
-
Buzzara
Jedan je korisnikTwittera po nadimku Trav svojom je objavom oduševio mnoge objavivši djedovu poruku, odnosno reakciju na izjavu da je homoseksualac. ."Prvo, posumnjali smo na to prije puno godina. To nije nešto što se lako skriva, ali nije bilo na nama da pitamo. Tvoja mama je u pravu, volimo te, želimo da budeš sretan i uspješan i bit ćemo ti podrška bez obzira na to što odabereš učiniti sa svojim životom. Samo ne bismo htjeli da se podcijeniš", rekao mu je djed. "Žao mi je što si se bojao ranije s nama pričati o tome, pogotovo ako ti je to uzrokovalo tjeskobu i stres. Rekao sam ti nekoliko puta već da sa mnom možeš razgovarati o svemu što te brine. Čak i u 2021. godini ovo može biti težak put, biti heteroseksualan je mnogo lakše jer se ne moraš suočavati s kritikama i predrasudama. Enrique se čini kao jako drag dečko i kod nas je uvijek dobrodošao. Volim te!", napisao je djed na kraju i rasplakao mnoge:
Reci što misliš!