nedostaje novac / Nova nada za najmanje onkološke pacijente? Liječnici bi mogli krenuti u eksperimentalno liječenje, ali...

'To su eksperimentalne terapije koje treba pretočiti u svakodnevnu kliničku rutinu. To je avangarda. I drago mi je da je Hrvatska ušla u taj prostor avangarde. Da ne čekamo druge, nego da imamo inicijativu'

5.10.2022.
20:00
VOYO logo

Hrvatska bi mogla pružiti novu nadu najmanjim onkološkim pacijentima! Ako se prikupi 2,5 milijuna eura, više neće morati na eksperimentalne metode liječenja u inozemstvo.

Hodnicima dječje onkologije prošli su mnogi pacijenti. Neki od njih po liječenje su morali izvan granica Hrvatske. Plan je za njih uvesti četiri stanične imunoterapije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To su eksperimentalne terapije koje treba pretočiti u svakodnevnu kliničku rutinu. To je avangarda. I drago mi je da je Hrvatska ušla u taj prostor avangarde. Da ne čekamo druge, nego da imamo inicijativu, znanje i sve ono što je potrebno da to saživi", kaže ravnatelj Klinike za Dječje bolesti Zagreb Goran Roić.

Inicijativa postoji među liječnicima okupljenima u Udrugu Zora. Nedostaje novac. I to 2 i pol milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mašine nisu jeftine. Svu opremu treba nabaviti, spojiti. Ljude educirati, napraviti centar gdje će se to raditi. A za to treba novac. Poanta priče je da ono sve što smo skupljali za onu dječicu koja su se ušla vani liječiti", govori specijalist radiologije u Dječjoj bolnici Srebrnjak Natko Beck.

Do sada su brojne akcije pokretali roditelji i Udruge oboljelih. Posljednja akcija bila je za liječenje malene Kiare Goršić koja je bitku izgubila u Americi. Svoju bitku protiv akutne mijeloične leukemija još vodi Mihael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
nova studija /

Veliko otkriće: Novi tretman protiv raka daje nadu pacijenatima koji su iscrpili sve mogućnosti liječenja

Image
nova studija /

Veliko otkriće: Novi tretman protiv raka daje nadu pacijenatima koji su iscrpili sve mogućnosti liječenja

"Pošto sam upravo sada, prije dva sata došao sa hematologije s Rebra s kontrole na koju idem svaka dva tri mjeseca. Terapije i transplantacije su mi završile prije 12 godine. Kad sam čuo ovakvu vijest ostao sam oduševljen", kaže Mihael Severinac iz Udruge za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima Krijesnica.

Kaže, liječenje u inozemstvu nosi puno izazova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tu su prijevodi medicinske dokumentacije, jezične barijere. Ljudi ne znaju gdje su, što su. Ovo ako će se događati kod nas u Hrvatskoj, toga neće biti. To će biti veliko olakšanje i za roditelje i za male pacijente. Liječnici i znanstvenici imaju plan, a financiranje bi išlo u fazama", dodaje Severinac.

"Za uvođenje CAR-T staničnih terapije, nužno nam budžet oko milijun eura, što bi omogućilo kupovanje dva bioreaktora za proizvodnju, opremu nužnu za kontrolu kvalitete i učinkovitosti i trošak validacije", govori imunolog iz Dječje bolnice Srebrnjak Mladen Merćep.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostvari li se plan - u roku od godine dana prvi pacijenti u Hrvatskoj mogli bi dobiti CAR-T pripravak za terapiju.

"Današnja stopa izlječenja je preko 80 posto i u svijetu i u Hrvatskoj. Nećemo se zadovoljiti s time, težimo 100 posto", kazuje Roić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj još ne postoji CAR-T stanična terapija za male onkološke pacijente. Prvi pacijent kroz ovaj način liječenja će kroz nekoliko dana sve proći u susjednoj Sloveniji.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo