niz poteškoća / Očekivanja poljoprivrednika: 'Iduća Vlada mora nam osigurati kvalitetno financiranje'

Image
Foto: Ilustracija/Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Iduća Vlada treba stočarstvu osigurati kvalitetno financiranje, a država se mora odrediti je li joj proizvodnja hrane strategija ili ne, poruke su s okruglog stola o očekivanjima poljoprivrednika od buduće Vlade

31.8.2015.
15:19
Ilustracija/Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
VOYO logo

Iduća Vlada treba stočarstvu osigurati kvalitetno financiranje, a država se mora odrediti je li joj proizvodnja hrane strategija ili ne, poruke su s okruglog stola o očekivanjima poljoprivrednika od buduće Vlade, koji su u ponedjeljak organizirali Zbor agrarnih novinara HND-a i Društvo agrarnih novinara Hrvatske. 

Prvi iz serije planiranih okruglih stolova, posvećen stočarstvu, okupio je neposredne proizvođače, predstavnike znanosti i struke, te političkih stranaka koje u svojim programima imaju poljoprivredu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom 80-ih godina Hrvatska je proizvodila 2,1 milijun svinja, danas oko milijun, a godišnja potražnja za svinjskim mesom je 2, 4 milijuna

Proizvođači su nabrojali niz poteškoća s kojima se suočavaju, od nerazumijevanja bankarskog sektora, preko problema s dobivanjem državne zemlje, do nedostatka dijaloga s institucijama, pa i resornim Ministarstvom poljoprivrede. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do 2012. godine nismo se mogli rješiti bankara, danas je stanje bitno drugačije, kaže Stjepan Trcak, vlasnik tvrtke s velikim investicijama u tovilišta za svinje. Od iduće Vlade očekuje da stočarstvu osigura kvalitetno financiranje, kako bi se popunili skupo plaćeni objekti koji sada, mahom, zjape poluprazni. 

Proizvođači upozoravaju i na probleme s dobivanjem državne zemlje. Peradarstvo, koje čini 19 posto ukupne stočarske proizvodnje, nema pravo ni na poticaje niti na zemlju, što je nonsens želi li se osigurati vlastita i kvalitetna sirovina, kaže Stjepan Sabljak, direktor varaždinske tvrtke Koka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državnom zemljišnom politikom nije zadovoljna ni Ružica Vukovac s OPG-a iz Velike Kopanice koje proizvodi mlijeko. Naš OPG ima 250 goveda, od čega stotinjak muznih krava, a uspjeli smo jedva dobiti 20 državnih hektara, kaže Vukovac. 

Kritizirala je i odluke prošlih Vlada spram poljoprivrede. "Sve odluke svih Vlada su nas pregazile, sretni smo da smo preživjeli, kaže Vukovac i navodi da je od 58.000 proizvođača mljeka, koliko ih je bilo 2000., preživjelo svega njih 6.000. Smatra da su OPG-ovi ključni element za obnovu sela, te da je prekid "egzodusa iz Slavonije" povezan s opstankom OPG-a.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dominika Zeku, mladog ekokomista koji je prodao softversku tvrtku u Njemačkoj pa u Lici gradi farmu mliječnih krava, muči i državno i privatno poljoprivredno zemljište. Privatnim česticama u Lici teško je utvrditi vlasnika, a zemlja je toliko zapuštena da treba tri do četiri godine da ju se privede svrsi, kaže Zeko.

Predsjednik Grupacije poljoprivrede i prehrambene industrije pri HUP-u Goran Pajnić zabrinjavajućim drži što u zadnjih desetak godina, osim ukupne poljoprivredne proizvodnje, pada i proizvodnja stoke, i to puno brže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom 80-ih godina Hrvatska je proizvodila 2,1 milijun svinja, danas oko milijun, a godišnja potražnja za svinjskim mesom je 2,4 milijuna. Hrvatska se u idućih pet godina mora vratiti proizvodnji od dva milijuna svinja godišnje, a prednost nam je što smo zemlja bez GMO-a, i to treba brendirati, ističe Pajnić.

Brave
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
Samit
default_cta
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Barbapapa
default_cta
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo