Nasilje u obitelji / Sjednica Odbora za ravnopravnost spolova: 'Muškarci bi trebali jasnije osuditi nasilje nad ženama'

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

Istaknuto je da se žrtva i počinitelj često stavljaju na istu razinu te da je pokušaj izlaska iz kruga naslja najčešći povod ubojstva u vezama

4.7.2019.
15:43
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

Na tematskoj sjednici saborskog Odbora za ravnopravnost spolova, održanoj u četvrtak, predsjednik Odbora Mihael Zmajlović (SDP) naglasio je potrebu financiranja provedbe Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Državna tajnica Ministarstva za demografiju, obitelj, mladež i socijalnu politiku Margareta Mađerić napomenula je da u Hrvatskoj postoji 19 skloništa za žene žrtve nasilja, od kojih 12 financira Ministarstvo. Od ukupno 60 milijuna kuna za njihov rad Ministarstvo je izdvojilo 24,5 milijuna kuna u razdoblju od 2015. do 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađerić je upozorila da takvih skloništa još uvijek nema u šest županija, no radi se na njihovoj uspostavi. Ministarstvo također financira šest od sedam tzv. SOS telefona za žrtve obiteljskog nasilja.

Sutkinja Visokog prekršajnog suda Branka Žigante Živković istaknula je Istanbulsku konvenciju kao putokaz koji donosi više standarde za zaštitu od nasilja nad ženama i u obitelji. Nasilje ostavlja teške posljedice za žrtvu, obitelj i počinitelja, kao i čitavo društvo. Primjerice, u Andaluziji su izračunali da na njegove posljedice otpada dva posto državnog dohotka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivistkinja Sanja Sarnavka upozorila je da žrtva nije u središtu pozornosti i vrlo često nije prepoznata, odnosno često se žrtva i počinitelj stavljaju na istu razinu, osobito kad nema dogovora o zajedničkoj djeci.

Ocijenila je da centri za socijalnu skrb ne reagiraju primjereno na potrebe zlostavljanih žena. Upravo nastojanje žene da izađe iz kruga nasilja najčešći je povod ubojstva u bliskim vezama, kaže Sarnavka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žrtva zlostavljanja: Kazne su preblage 

Žrtva zlostavljanja Edina Delić rekla je kako je bila izložena nasilju nekoliko puta od 2010. do 2016., a njezina maloljetna kći ove godine, zbog čega ima napadaje panike.

Njezin je bivši suprug recidivist koji je osuđen nepravomoćno i ne bezuvjetno, pa smatra da su izrečene kazne preblage i najčešće na donjoj granici raspona. Požalila se na nerazumijevanje u Centru za socijalnu skrb u kojemu su joj prigovorili da "izlaskom u medije sa svojom pričom od sebe radi žrtvu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlađe dijete joj je autistično i sklono samoozlijeđivanju, zbog čega teško može zadržati radni odnos pa je nezaposlena. Poručila je kako njoj nije potrebna zaštita, nego njezinoj djeci.

Zastupnica Sanja Putica (HDZ) ocijenila je kako su pomaci u rješavanju tog problema spori, ali ih ipak ima, dok Marija Alfirev (SDP) upozorava kako udžbenici i dalje promiču rodne stereotipe, pa je potrebno promicanje rodne ravnopravnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dario Jurišić iz Ureda za pravobraniteljice za ravnopravnost spolova upozorio je na problem nedostatka potpore osobama s invaliditetom nakon što izađu iz skloništa za žrtve nasilja.

Pomoćnik glavnog ravnatelja policije Željko Prša drži kako bi muškarci trebali jasnije osuditi nasilje nad ženama. Policijski službenici dobili su smjernice za postupanje u slučajevima obiteljskog nasilja, tako da je policija fokusirana na počnitelja i prati poštuje li izrečene mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prša je izvijestio da je broj prekršaja iz područja obiteljskog nasilja u padu, no u laganom su porastu kaznena djela, a žrtve su najčešće žene.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo