miroslav šeparović / Ustavni sud odbio Mostove referendume. Šeparović: 'Jedini pritisci dolazili su od mostovaca u medijima'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Referendumsko pitanje ne smije biti zavaravajuće, smatra Ustavni sud

16.5.2022.
13:30
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Ustavni sud donio je dugoočekivanu odluku o dvije referendumske inicijative Mosta vezano uz COVID potvrde i odlučivanje o epidemiološkim mjerama te je zaključio kako niti jedno referendumsko pitanje nije u skladu s Ustavom te da nije dopušteno raspisivanje referenduma.

Objavio je to predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na konferenciji za medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud utvrdio je da nije u skladu s Ustavom referendumsko pitanje predloženo u zahtjevu Organizacijskog odbora Građanske inicijative "Odlučujmo zajedno!" za raspisivanje
referenduma o prijedlogu dopune članka 17. stavka 1. Ustava. Stoga o predloženom referendumskom pitanju nije dopušteno raspisivanje referenduma.

Ustavni sud utvrdio je da nije u skladu s Ustavom referendumsko pitanje predloženo u zahtjevu Organizacijskog odbora Građanske inicijative "Dosta je stožerokracije" za
raspisivanje referenduma o prijedlogu izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Stoga o predloženom referendumskom pitanju nije dopušteno raspisivanje referenduma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka o prvom pitanju donesena je s tri glasa protiv dok je protiv odluke o drugom pitanju bio jedan član Ustavnog suda.

Inicijativa "Odlučujmo zajedno!"

Ustavni sud pojašnjava da iz zahtjeva u prvom slučaju proizlazi da je stajalište svih građana koji su svojim potpisom zatražili raspisivanje ustavnog referenduma da se jedino dopunom Ustava može zajamčiti da će ubuduće u stanju epidemije, odnosno pandemije, o ograničenju sloboda i prava Hrvatski sabor morati odlučivati dvotrećinskom većinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osim navedene, nije predložena nijedna druga izmjena i/ili dopuna navedenog članka Ustava. Dakle, istodobno nije predložena promjena prema kojoj bi u situaciji predloženoj zahtjevom Organizacijskog odbora, kao i u svim ostalim situacijama iz članka 17. stavka 1. Ustava, morao odlučivati isključivo Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom".

Ustavni sud je utvrdio da je organizacijski odbor selektivno pristupio predloženoj izmjeni članka 17. Ustava, tumačeći je zasebno i mehanički neovisno o svim ostalim Ustavom zaštićenim vrijednostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je zaključio da predloženo referendumsko pitanje nije u skladu s ustavnim vrednotama, a osobito vladavinom prava kao jednom od najviših vrednota i temeljem za tumačenje Ustava, jer ne udovoljava zahtjevu razumne svrhovitosti i učinkovitosti referenduma.

Inicijativa "Dosta je stožerokracije!"

U drugom slučaju Ustavni sud ističe da iz obrazloženja organizacijskog odbora proizlazi da je zahtjev usmjeren na donošenje zakona kojim bi se izmijenio Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti na način da bi umjesto Stožera civilne zaštite o primjeni sigurnosnih mjera odlučivao Hrvatski sabor, ako se tim mjerama ograničavaju prava i slobode zajamčene Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijelaznim i završnim odredbama dopune Zakona predlaže se da bi odluke Stožera civilne zaštite koje su na snazi Vlada RH bila dužna podnijeti Hrvatskom saboru na potvrdu u roku od 30 dana. Te bi odredbe prestale važiti ako ih u tom roku vlada ne bi podnijela na potvrdu Hrvatskom saboru ili ako ih on ne bi potvrdio, izuzev odluke o tzv. covid potvrdama u javnom sektoru koja bi prestala važiti 30-tog dana od dana stupanja zakona na snagu.

Polazeći od naprijed navedenih načelnih stajališta o diobi vlasti i vladavini prava, Ustavni sud utvrdio je da predložena zakonodavna izmjena, kojom se predlaže prenošenje odluka inherentnih izvršnoj vlasti u nadležnost zakonodavne vlasti, zadire u strukturalna obilježja hrvatske ustavne države i narušava Ustavom propisanu podjelu ovlasti i nadležnosti Hrvatskog sabora, kao zakonodavnog tijela vlasti i Stožera civilne zaštite, kao nedvojbeno tijela izvršne vlasti, te je time suprotna Ustavi i vladavini prava kao jednoj od najviših vrednota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud je utvrdio i da se, s obzirom na nužnost hitnog postupanja, ne može očekivati da mjere koje zahtijevaju brzu reakciju i koje su u suštini operativne naravi donosi Hrvatski sabor i to dvotrećinskom većinom svih glasova.

Stoga je Ustavni sud ponovo istaknuo da je ustavnopravno neprihvatljivo da se odluke koje su inherentne i koje po svojoj naravi pripadaju u domenu izvršne vlasti, toj vlasti budu oduzete zakonom i prenesene u nadležnost zakonodavnoj vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključno, Ustavni sud ponovno je istaknuo da je obveza Ustavnog suda da na temelju općih nadzornih ovlasti, polazeći od cjeline Ustava, ne dopusti održavanje referenduma kada utvrdi takvu formalnu i/ili materijalnu protuustavnost referendumskog pitanja ili tako tešku proceduralnu pogrešku koje prijete narušavanjem strukturalnih obilježja hrvatske ustavne države, to jest njezina ustavnog identiteta, uključujući najviše vrednote ustavnog poretka.

Ustavni sud utvrdio je da se predloženo referendumsko pitanje suštinski odnosi na promjenu ustavnog modela odnosa između zakonodavne i izvršne vlasti, koji čini strukturalno obilježje hrvatske ustavne države, slijedom čega nije u skladu s vladavinom prava, kao jednom od najviših ustavnih vrednota te pravnim sustavom kao cjelinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluke Ustavnog suda pročitajte OVDJE

Šeparović: "Samo pritisci mostovaca"

Odgovarajući na pitanja pozvao je sve da poštuju odluku ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Legitimno je i prikupljanje potpisa, i referendumske inicijative, ali odluku o ustavnosti donosi sud. Osim pritiska mostovaca u medijima, nikakvih političkih ni drugih pritisaka nije bilo", rekao je Šeparović odgovarajući na pitanje o kritikama da je Ustavni sud političko tijelo. Kazao je da su te priče stare i da uvijek dolaze od nekog tko nije zadovoljan odlukama suda.

Komentirajući prijetnje ukidanjem Ustavnog suda kazao je da o ustavnosti referenduma o ukidanju Ustavnog suda odlučivao bi upravo Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O Zakonu o pobačaju

Ustavni sud ocijenio je da je postojeći Zakon o pobačaju u skladu s Ustavom, a sud je jasno poručio da Sabor treba donijeti novi zakon, rekao je Šeparović.

"To je loša poruka, ali Ustavni sud nema mehanizama da prisili Sabor da donese novi zakon. Mi nismo utvrdili ovdje da je zakon protuustavan i dali smo nalog da se Zakon osuvremeni. Prema tome nemamo mogućnosti prisiliti Sabor da donese novi zakon, ali možemo ukazivati da je to suprotno vladavini prava. Mi smo više puta rekli da je to neprihvatljivo", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirao je i izjavu premijera da Vlada u ovom mandatu neće donositi novi Zakon o pobačaju.

"To nije dobra izjava i očekujem od Vlade i premijera da predlože, a Sabor da izglasa novi zakon o prekidu trudnoće", napomenuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo