MINISTRICA OBJASNILA PROCEDURU / Usvojen protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji: 'Cilj nam je da vratimo vjeru građana u sustav'

Protokol je operativni dokument koji precizira postupanja u konkretnim slučajevima radi učinkovitijeg sprječavanja nasilja u obitelji

19.6.2019.
14:53
VOYO logo

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić izjavila je u srijedu da se Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u obitelji državna tijela obvezuje na sveobuhvatno i brzo reagiranje, a sam Protokol naglašava važnost prevencije te pravodobne i brze zaštite i pomoći žrtvi.

Protokol, koji je Vlada danas usvojila, operativni je dokument koji precizira postupanja u konkretnim slučajevima s ciljem učinkovitijeg sprječavanja nasilja u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obuhvaća postupanje, odnosno obveze državnih tijela (zdravstva, znanosti i obrazovanja, socijalne skrbi, pravosuđa i policije), kao i obveze u postupanju službe za pomoć žrtvama i svjedocima i probacijske službe, a jača i ulogu organizacija civilnoga društva koje se bave zaštitom žrtve te medija koji senzibiliziraju javnost na problem nasilja.

U praksi, rekla je Murganić nakon sjednice, to znači da, kad se prijavi nasilje, prvi reagira onaj tko o tome dobije saznanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se žrtva javi policiji, policija treba žurno reagirati, zaštititi žrtvu, odvojiti nasilnika i dalje provoditi radnje, odnosno obavijestiti centar za socijalnu skrb koji mora izraditi plan skrbi o žrtvi, pružiti joj sve savjete i pomoć (pravnu, psihološku, zdravstvenu). Prije svega treba joj pružiti smještaj u skloništu, zajedno s djetetom koje je izravno ili neizravno također žrtva nasilja, objasnila je ministrica.

Murganić ističe važnost prevencije, odnosno ranog otkrivanja nasilja te sumnje u nasilje. Pritom naglašava važnost zdravstva, odnosno obiteljskog liječnika, patronažne sestre „koja ulazi u obitelj i vidi u kakvom je stanju dijete - je li zlostavljano ili zanemareno”, zatim predškolskih institucija i škola koje također mogu uočiti je li dijete žrtva nasilja u obitelji. Potonje institucije imaju i važnu ulogu u uočavanju vršnjačkog nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Problematika je zaista složena, ali o njoj se sve više govori i žrtve su sve više osnažene da prijavljuju nasilje, traže i upućuju vapaj u pomoć”, rekla je.

Istaknula je inicijativu „#spasime” gdje žrtve otvoreno govore o svojim problemima, ali i upućuju kritike prema cijelom sustavu zaštite od nasilja u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno se osvrnula na primjedbe vezane uz rad centara za socijalnu skrb te podsjetila da je, nakon sastanka s predstavnicama Inicijative, dogovoreno otvaranje komunikacijskog kanala putem kojeg će žrtve nasilja moći uputiti primjedbe vezane uz rad zaposlenika centara.

"Cilj nam je da vratimo vjeru građana u sustav. Centar za socijalnu skrb ima svoje specifične nadležnosti i javne ovlasti i ne može nitko zamijeniti ulogu socijalnog radnika i centra za socijalnu skrb”, rekla je Murganić te naglasila da su im u svemu tome nevladine udruge - partneri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezano uz nedostatan broj djelatnika u centrima, najavila je da će se kroz zakonske izmjene omogućiti osnivanje obiteljskih centara u kojima će biti zaposlen znatan broj stručnih ljudi koji će biti usmjereni na preventivni, savjetodavni rad u kojem će se žrtva detaljno informirati o svojim pravima.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo