nametanje carinskih pristrojbi / Prekid dijaloga doveo do točke bez povratka: Washington i Peking pokrenuli trgovinski rat

Image
Foto: AP Images

Zanemarujući brojna upozorenja ekonomista i tvrtki, Trumpova administracija uvela je carinske pristojbe od 10 posto na 200 milijardi dolara uvoza iz Kine

24.9.2018.
10:08
AP Images
VOYO logo

SAD i Kina krenuli su u ponedjeljak u trgovinski rat stupanjem na snagu novih carinskih pristojbi na 260 milijardi dolara vrijedne kineske i američke proizvode, uz rizik da ugroze svjetski gospodarski rast. Zanemarujući brojna upozorenja ekonomista i tvrtki, Trumpova administracija uvela je carinske pristojbe od 10 posto na 200 milijardi dolara uvoza iz Kine. 

Peking bi trebao uzvratiti u istom trenutku s nametanjem novih carinskih pristojbi od pet do deset posto na američke proizvode koji predstavljaju 60 milijardi dolara godišnjeg uvoza u Kinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donald Trump upozorava mjesecima svoje kineske partnere da prekine trgovinsku praksu koju smatra nepoštenom. Posebno ga smeta što zauzvrat pristupu kineskom tržištu, američke tvrtke moraju dijeliti s lokalnim partnerima dio svojeg tehnološkog znanja što on uspoređuje s "krađom" intelektualnog vlasništva.

"Trgovinski rat koji Kina vodi protiv SAD-a traje već godinama", ocijenio je u nedjelju Mike Pompeo, državni tajnik na tv postaji Fox News. "Ako to želimo nazvati trgovinskim ratom, odlučni smo da u njemu pobijedimo i pobijedit ćemo", zaključio je on. Obećao je da će od Kine postići da se "ponaša kao što bi se trebala ponašati svjetska sila, pokaže transparentnost i poštuje pravnu državu". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik već je ovog ljeta uveo pristojbe od 25 posto na 50 milijardi dolara vrijedne kineske proizvode. Suočen s identičnom odmazdom Pekinga, odlučio je ocariniti dodatne kineske proizvode vrijedne 200 milijardi dolara. Washington od ožujka carini u ime "nacionalne sigurnosti" čelik i aluminij koji uvozi u razini od 25 odnosno 10 posto. "Trgovinski rat sad je stvarnost", rekao je Brian Coulton, glavni ekonomist bonitetne agencije Fitch.

Situacija postaje sve teža jer se čini da je došlo do prekida dijaloga. Posjet izaslanstva kineskih pregovarača predviđen za 27. i 28. rujna u Washingtonu Peking je otkazao, objavio je Wall Street Journal. Prethodni pregovori krajem kolovoza nisu doveli ni do čega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo