Ekološka katastrofa / Ogromno rasipanje: gotovo 10 posto ulova ribe baca se nazad u more

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Gotovo 10 milijuna od sveukupno 100 milijuna tona ribe, koliko se lovilo u proteklom desetljeću, svake godine baca se u more

27.6.2017.
7:25
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

OSLO– Ribarske flote bacaju oko 10 posto ulova nazad u more u "ogromnom rasipanju" jeftine ribe, iako je proteklih godina to krenulo nabolje, objavili su znanstvenici u ponedjeljak.

Na desetljeće dugom, prvom svjetskom istraživanju od 2005. radilo je oko 300 stručnjaka, a ono je pokazalo da je razina odbacivanja ribe i dalje veoma visoka usprkos padu zabilježenom u osamdesetim godinama prošlog stoljeća. Ribe koje su bačene u more većinom su mrtve ili umiru. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PROČITAJTE VIŠE:

>> Šef UN-a poziva na spas oceana i izbjegavanje svjetske katastrofe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> 'Vidim u Splitu više vole janjetinu nego ribu': reakcije na društvenim mrežama nakon izbora

>> Kerum: 'Riba, meso, sve sam to platio ja. Većina Oparinih birača će glasati za mene' 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 10 milijuna od sveukupno 100 milijuna tona ribe, koliko se lovilo u proteklom desetljeću, svake godine baca se u more, stoji u istraživanju "More oko nas", koje su provela sveučilišta British Columbia i Western Australia. 

Industrijske ribarske flote često u more vraćaju ribu koja je oštećena, bolesna, premala ili neželjene vrste. Primjerice, koča koja ima kvotu samo za lov sjevernoatlantskog bakalara odbacit će sve osliće koje je ulovila u istoj mreži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To predstavlja "ogromno rasipanje", posebice u vrijeme sve veće potrebe za hranom, tvrde znanstvenici u časopicu Fish & Fisheries. 

Izvještaj pozdravlja pad odbačene ribe s 19 milijuna tona, koliko je taj broj iznosio 1989., što je predstavljalo oko 15 posto od 130 milijuna tona sveukupno ulovljene ribe. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad se vjerojatno može pripisati restrikcijama u nekim državama vezano uz bačenu ribu te poboljšanju ribarske opreme. Također, rast cijena ribljeg obroka je zadržavanje riba niskih cijena učinilo profitabilnijim, dodaju znanstvenici.  No to se možda dogodilo samo zbog manjka ribe.

"Sumnjamo da se pad dogodio jer je pretjerano ribarenje ...već iscrpilo vrste koje su bile vraćane u more", ističe glavni autor istraživanja Dirk Zeller s australskog sveučilišta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo

Još iz rubrike