SlothBot / Jednako usporen kao i pravi: Novi pomoćnik u borbi protiv klimatskih promjena dolazi u obliku - ljenjivca!

Image
Foto: Shutterstock/Georgia Tech Screenshot

Karakteristike ove neobične životinje svakako su dobrodošle u ovoj ekološkoj inovaciji na području robotike

2.9.2020.
12:40
Shutterstock/Georgia Tech Screenshot
VOYO logo

Svijet nevjerojatnih robota inspiraciju za svoj izgled često crpi iz životinjskog svijeta.

Usporenost mu je prednost

Inženjeri robotike na Sveučilištu Georgia Tech odlučili su se za neobičnog stvora prilikom kreiranja dizajna za svoj posljednji izum. Naime najnoviji robot dobio je lik ljenjivca, prenosi CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SlothBot, kako je nazvan novi robot, svoje je ime dobio spajanjem engleske inačice riječi ljenjivac (sloth) i riječi robot što nije slučajno jer postoji svrha njegove usporenosti, po čemu su inače ljenjivci i poznati. 

Image
Nije mu bilo spasa /

Kobna 'igra': Ujak Wes izveo lavove u šetnju - ubili su ga pred očima njegove supruge!

Image
Nije mu bilo spasa /

Kobna 'igra': Ujak Wes izveo lavove u šetnju - ubili su ga pred očima njegove supruge!

Kada je riječ o promatranju postepenih, ali kritično važnih promjena koje se događaju na razini globalne klime, njegove karakteristike svakako su dobrodošle. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obješen o kabel među krošnjama stabala visoko nad botaničkim vrtom u Atlanti, glavnom gradu američke savezne države Georgie, superenergetski učinkoviti SlothBot prepun je senzora koji bilježe podatke o temperaturi i vlažnosti, kvaliteti zraka te razini ugljičnog dioksida. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ime im govori sve

Na ovu ideju prvi je došao Magnus Egerstedt, profesor robotike na Georgia Techu i to dok je boravio na Kostariki gdje se prvi puta susreo s ljenjivcima. 

Ljenjivci provedu gotovo 15 sati dnevno spavajući, a onih nekoliko sati koliko su budni, miču se puževim korakom kroz krošnje drveća. Dnevno prijeđu udaljenost kraću od polovine duljine nogometnog igrališta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nikako mi nije bilo jasno kako ove spore i ukusne životinje koje samo čekaju kada će ih pojesti neki jaguar mogu uopće preživjeti", kazao je  Egerstedt. 

"Zbog toga sam ih počeo proučavati te sam se oduševio mogućnistima primjene usporenosti u robotici. Kada mjerite stvari koje evolviraju kroz tjedne i mjesece, ne morate biti brzi, u redu je biti usporen, dokle god radite svoj posao kako treba".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Energetski učinkovit

Egerstedt i njegovi suradnici su došli na ideju da dizajniraju robota koji bi bio napravljen baš za to. Trebao bi dosezati mjesta koja ljudi i većina robota ne mogu, poput krošnji stabla gdje bi trebali promatrati promjene u okolišu tijekom vremena.

Da bi to uspio, SlothBot je trebao biti razvijen kao izuzetno energetski učinkovit robot kako bi uštedio energiju i mogao kontinuirano uzimati uzorke i očitanja iz zraka, bez da ga se mora konstantno spuštati sa stabla i ponovno puniti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da je obješen kablovima, SlothBot se rijetko miče, osim kada mu se baterija dovoljno ne isprazni te se mora spustiti kako bi se napunio na suncu pomoću svojih ugrađenih solarnih panela.

Trenutno postoji samo jedan SlothBot, ali Egerstedt vidi veliki potencijal u njemu kao alatu pomoću kojeg se mogu pratiti promjene u okolišu, posebice na udaljenim mjestima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki planovi za budućnost

Dodao je i da planira staviti još senzora na buduće verzije SlothBotova, posebice one koje mogu opaziti prisutnost oprašivača poput pčela, leptira i drugih insekata. 

"Konkretno, zainteresirani smo za praćenje i brojanje oprašivača, s obzirom na to da su oni dobri indikatori je li neki ekosustav zdrav ili ne. Samo nebo je granica za sva potencijalna mjerenja koja možemo napraviti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egerstedt se nada da će u budućnosti postojati mreža SlothBotsa diljem Zemlje, a oni bi trebali prikupljati podatke za znanstvenike sa zdravstvenim slikama pojedinog ekosustava. 

"Prvi korak u poduzimanju konkretnih mjera za tretiranje klimatske prijetnje s kojom se suočavamo jest da zaista razumijemo što se događa. Moja nada za budućnost je da će biti sve više SlothBotova na krošnjama stabala, bilo u kišnim šumama ili u snježnim krajolicima, koji će mjeriti čimbenike okoliša", zaključio je Egerstedt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo