intervju / Doula Antonia Erent Ondrušek: 'Tijekom porođaja žena dobiva novu ulogu koju nikada prije nije iskusila'

Image
Foto: Privatni album

'Nakon drugog porođaja osjećala sam da se u meni probudila tolika ženska snaga što velikim dijelom mogu zahvaliti svojoj douli', rekla nam je Antonia

28.11.2019.
7:59
Privatni album
VOYO logo

Doula - riječ koja se sve češće pojavljuje među mamama u Hrvatskoj. Sve više žena traži pomoć tijekom trudnoće i porođaja jer žele u tom posebnom i osjetljivom periodu imati emocionalnu i praktičnu pomoć. Kako bismo dobili informacije iz prve ruke, razgovarali smo s 28-godišnjom doulom i mamom Antonijom Erent Ondrušek. Ova mlada žena ima dvoje djece, sedmogodišnjeg dječaka i dvogodišnju djevojčicu. Prvo smo ju upitali što radi doula i kako pomaže trudnicama i rodiljama. 

"Doula je prvenstveno emocionalna podrška majci. Doula nije medicinsko osoblje, stoga ne ulazi u tumačenje medicinske dokumentacije, niti obavlja porod umjesto primalje. Doula je jednostavno uvijek tu za buduću majku, u bilo koje doba dana i noći, a moram posebno naglasiti – i za budućeg oca, da ih vodi kroz sve strahove, pitanja i planove oko poroda. Tijekom trudnoće doula će s majkom proći nekoliko informativnih razgovora o prijašnjim iskustvima s trudnoćom, porođajima, bolnicama, dubljih razgovora o željama i strahovima rodilje, savjetovat će ju o promjenama kroz koje njeno tijelo prolazi, odgovarat će na njena pitanja o bolničkom protokolu i slično", objasnila je Antonia te dodala da doula tijekom trudova i porođaja pomaže rodilji određenim tehnikama olakšati bolove, pomaže ju pripremiti za porođaj i opustiti uz pomoć tehnika dizanja, fokusa, aromaterapije, promjene položaja i slično. Nakon porođaja dolazi posjetiti mamu i pomaže oko dojenja. Također po osobnoj procjeni doula može ostati uz majku kraće ili dulje, nema strogo određenih pravila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Hrvatskoj postoje doule kojima je to posao i one od svog poziva žive, vrlo ih je malo, no postoje. U inozemstvu je sasvim normalna stvar da se od posla doule može normalno živjeti, kod nas još to nije tako, no možda bi se to u bližoj budućnosti moglo promijeniti", dalje je objasnila. 

Prije nego što je postala doula imala je puno dvojbi

Antonia Erent Ondrušek edukaciju za doule upisala je na proljeće ove godine nakon dugog razmišljanja. "Za doulu sam se odlučila školovati početkom 2019.Toj odluci prethodilo je mnogo dvojbi jesam li ja za to uopće ili ne. Na kraju je presudilo to što se moja prijateljica s kojom sam o tome puno razgovarala prijavila za obuku što je meni dalo hrabrosti da se prijavim i ja", rekla nam je dalje Antonia koja radi u odnosima s javnošću u jednoj nakladničkoj kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Želja za pomaganjem drugim ženama krenula je tijekom druge trudnoće i porođaja kada se upoznala sa svojom doulom, ali i kada je otkrila koliko je važna ženska snaga. "Nakon drugog porođaja osjećala sam da se u meni probudila tolika ženska snaga što velikim dijelom mogu zahvaliti svojoj douli u koju sam se jednostavno 'zaljubila', ona je jedna predivna žena koja mi je nakon porođaja postala prijateljica, a zatim i mentorica", rekla nam je dalje Antonia, ali i naglasila da su se pojavili mnogi strahovi i zato joj je trebalo vrijeme da krene s edukacijom. 

Image
Foto: Privatni album
Image
Foto: Privatni album

(Foto: Privatni album)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ipak, moji strahovi su me kočili u odluci da se prijavim na obuku. Mislila sam da ja iz nekih razloga nisam stvorena za doulu jer sam ih zamišljala kao nekakve vječno smirene žene i savršene majke koje veselo skaču po livadi s cvijećem u kosi. Zapravo sam svoju prijateljicu, inače primalju i majku troje djece, nagovarala da se prijavi za obuku, a ona se nećkala iz nekih svojih razloga. Kad se ona konačno prijavila, nije mi preostalo drugo nego da se prijavim i ja! Sad smo obje doule, prijateljice i kolegice, a ispostavilo se i da doule nisu nikakva mitološka bića, nego žene i majke s jednakim brigama i željama kao i sve mi", naglasila je dalje. 

Na odluku da postane doula svakako su utjecale njezine trudnoće i porođaji. "Tijekom druge trudnoće i porođaja imala sam doulu kojoj ću vječno biti zahvalna na predivnom iskustvu kroz koje me vodila puna podrške i mudrosti. Tijekom prve trudnoće bila sam poprilično zbunjena i nisam imala pojma koja pitanja postaviti te kako i gdje se uopće informirati. Trudnoća je bila uredna i porođaj je krenuo odlično, nije bilo nikakvih komplikacija, međutim, kad sam došla u bolnicu porođaj se pretvorio u jedno prilično ružno iskustvo. Na svu sreću, beba se rodila zdrava, no taj prvi porođaj je na meni ostavio posljedice i nisam htjela da se takvo iskustvo ponovi", dalje je rekla. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon prvog porođaja pojavio se strah od nove trudnoće

"Obje trudnoće su bile uredne i tekle su bez ikakvih problema. Međutim, prvi porođaj mi je nakon odlaska u bolnicu ostao u sjećanju kao traumatičan i dugo sam mislila da porod jednostavno ne može izgledati drugačije i da svaka žena mora proći kroz tu patnju", opisala je svoje iskustvo te se tek nakon pet godina odlučila za drugu trudnoću.

"Ovog puta nisam htjela ništa prepustiti slučaju i nisam htjela sama prolaziti kroz trudnoću ni ostati sama u rađaoni kao na prvom porodu. Slučajno sam naletjela na besplatnu radionicu 'Ljudska prava u porodu' koju je vodila i još uvijek je vodi moja sadašnja doula mentorica i predsjednica Hrvatske udruge doula, Anita Budak. Ta mi je radionica doslovno otvorila oči i znala sam da je to ono što mi treba. Angažirala sam Anitu i uz njenu podršku sam se opet vratila u istu tu bolnicu u kojoj sam rodila prvi put i taj drugi porod smatram definitivno jednim od najljepših, ako ne i najljepšim, iskustvom u životu", rekla je dalje kazala kako joj je to iskustvo promijenilo tijek života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iako sam rodila u bolnici i bolnički protokol je bio identičan kao na prvom porodu, ja sam bila potpuno drugačija osoba i preuzela sam veću odgovornost za vlastiti porod u svoje ruke. Osoblje bolnice je prihvatilo moju inicijativu i sve je prošlo bolje nego što sam zamišljala", rekla nam je dalje ova ponosna mama i naglasila da želi pomoći drugim ženama "jer je trudnoća transformativno iskustvo za svaku ženu. Tijekom poroda žena zauvijek umire onakva kakva je bila prije rođenja djeteta i postaje majkom, dobiva novu ulogu koju nikada prije nije iskusila".

Bitno je i što se događa s majkom

"Često možemo čuti 'najbitnije je da se beba rodila živa i zdrava', to jest jedna od najbitnijih stvari tijekom poroda, ali nije jedina bitna, bitno je i ono što se događa s novorođenom majkom. Ukoliko majka nema podršku tijekom trudnoće, poroda, i nakon poroda, cijelo to iskustvo se može loše odraziti na fizičko, psihičko i emocionalno stanje majke, ali i djeteta. Ukoliko majka ima podršku i vodstvo, iskustvo porođaja može biti predivno i povezujuće iskustvo za majku, dijete i cijelu obitelj", objasnila je te dodala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želim pomoći ženama u tom najranjivijem periodu onako kako je meni pomogla moja doula, želim ženama ukazati na vlastitu mudrost i snagu koju sve nosimo u sebi i želim pomoći stvaranju sretnih obitelji", objasnila nam je ova prekrasna mlada žena koja nam je za kraj rekla kako spaja sve uloge u svom životu. "Ja sam tek započela svoj doula posao, tako da je trenutno teško izbalansirati posao, obitelj i doula poziv, ali vjerujem da idem pravim putem i da će sve doći na svoje. Veselim se novim doula iskustvima i izazovima koje život donosi."

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo