pomoć iz prirode / Fitoterapija u trudnoći i tijekom dojenja: ništa bez liječničkog nadzora

Image
Foto: Pixabay

U mnogim dijelovima svijeta žene prije biraju liječenje biljnim preparatima umjesto liječenja sintetskim lijekovima

19.2.2018.
10:51
Pixabay
VOYO logo

Ljekovite biljke se označavaju latinskim nazivima npr. Matricaria chamomilla, Asteraceae. Navodi se latinski naziv biljke i porodica kojoj pripada. U svim zemljama postoje narodni nazivi za određenu biljku i često se koristi po više naziva za istu biljku pa je vrlo važno znati njegov latinski naziv da ne bi došlo do zabune. Također se navodi koji dio biljke se koristi u ljekovite svrhe, npr. Althae radix (korijen sljeza) ili Chamomillae flos (cvijet kamilice).

Neke se biljke u ljekovite svrhe koriste cijele, a neke od dijelova biljaka u kojima se nalazi najveća koncentracija aktivnih tvari. Od biljke se mogu koristiti: cvijet (flos), list (folium), zelen (herba), korijen (radix), podanak (rhizoma), plod (fructus), sjeme (semen), kora (cortex), drvo (lignum). Biljni pripravci dolaze na tržište u raznim oblicima: kapsule, tablete, čajevi, sirupi, tinkture (vodene ili alkoholne), uljni macerati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječenje biljem se je koristilo prije pisane povijesti, a tek u 19. stoljeću započinju prve kemijske analize, ekstrakcije aktivnih sastojaka iz biljaka. Tek nakon toga započinju sinteze i primjena sintetskih lijekova.

Image
Foto: Thinkstock
Image
Foto: Thinkstock

(FOTO: Thinkstock)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se biljni preparati koriste kada osoba izgubi povjerenje u konvencionalnu medicinu, kada se žele izbjeći nuspojave sintetskih lijekova ili kao dodatna terapija. Posebno je potreban oprez kod primjene ljekovitog bilja u trudnoći i tijekom dojenja, alkoholni ekstrakti se ne preporučuju u trudnoći zbog visoke koncentracije alkohola.

U mnogim dijelovima svijeta žene prije biraju liječenje biljnim preparatima umjesto liječenja sintetskim lijekovima. Studije o potrošnji lijekova u trudnoći pokazuju da više od 90 %  trudnica uzima lijekove. Prosječan broj lijekova koje troše je između 4 i 7. Budući da je većina trudnoća neplanirana, postoji mogućnost izloženosti fetusa lijeku koji može imati štetne učinke na razvoj djeteta. Jedna studija  na 734 trudnice pokazala je da su njih 52 % koristile biljne preparate, od čega su 14 % smatrale da su biljni pripravci lijek, a 42 % ih je smatralo da nisu lijek i da nemaju štetnog djelovanja. Svega 9 % trudnica je prestalo piti biljni lijek kada su saznale da su trudne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjena lijekova u trudnoći vrlo često predstavlja problem, kako liječnicima tako i trudnicama. S jedne strane liječnici, izbjegavaju propisivati trudnicama bilo kakve lijekove, ponekad čak kada su im ti lijekovi  potrebni, zbog straha od štetnog djelovanja lijeka na trudnoću. S druge strane, trudnice koje nisu dovoljno informirane o lijekovima u trudnoći imaju paničan strah od uzimanja lijekova. Imamo i drugu krajnost, kada se trudnoća ne shvaća ozbiljno te se lijekovi koriste nekontrolirano. Treba imati na umu realnu opasnost koju ima uzimanje nekih lijekova tijekom trudnoće i koji stvarno mogu dovesti do različitih oštećenja ploda.

Trudnice tijekom trudnoće žele vrlo često izbjegavati nepotrebno izlaganje lijekovima. To rezultira smanjenjem korištenja lijekova na recept, ali paradoksalno povećava upotrebu biljnih lijekova i OTC (over the counter) preparata. Često se percipira da ono što je dostupno bez liječnika, ono što se može kupiti i biljnog je podrijetla, da je i bezopasno. OTC i biljni lijekovi su veći problem nego li lijekovi koje vam propiše liječnik. Američko udruženje biljnih proizvoda (American Herbal Products Association) je identificiralo 200 od 644 biljnih vrsta koje nisu sigurne u trudnoći i ne preporučuje se njihovo korištenje. Najčešći razlozi uzimanja biljnih preparata su bolovi u leđima, glavobolja, depresija ili nervoza, mučnina, nespavanje i probavni problemi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

Tekst je preuzet iz priručnika Samoliječenje u trudnoći i tijekom dojenja u okviru Projekta SUTRA. Projekt SUTRA je javnozdravstveno-edukativni projekt u organizaciji Hrvatskog farmaceutskog društva, uz visoko pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja RH i Agencije za lijekove i medicinske proizvode. Latinski je “partus“ porođaj, a čitajući unatrag dobivamo naziv SUTRA(p), po čemu je i projekt dobio naziv: SUTRA- Samoliječenje U TRudnoći i tijekom dojenjA. Jedna od glavnih misija projekta SUTRA jest osvijestiti širu i stručnu zajednicu o važnosti edukacije trudnica i dojilja o rizicima i mogućnostima samoliječenja (self-medication) te pozitivno utjecati na prevenciju neželjenih posljedica uslijed samoliječenja.

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo