Med za sve prilike – u kuhinji, za ljepotu i kao lijek

manuka-med

Ova zlatnožuta tekućina gustog sastava, slatkog okusa i mirisa, ljekovitih svojstava i protuupalnog djelovanja fascinirala je i drevne narode još iz kamenog doba kroz prikaze košnica na zidovima špilja, Egipćana koji su toliko štovali pčele da su im one bile simbol za kralja, pa sve do Grčke, gdje je slavni grči liječnik Hipokrat preporučao med kao lijek kod bolesti želuca i crijeva, povišene tjelesne temperature ili pak kao sredstvo za čišćenje.

Med je izniman proizvod prirode koji nastaje miješanjem čistog nektara ili prirodne šećerne otopine biljaka sa sokovima iz pčelinjih žlijezda, pa je stoga dobro poznat ne samo kao lijek u primjeni liječenja širokog spektra tegoba, nego i kao hrana u pripremi raznih obroka, te i kao sastavni dio biljne kozmetike i mnogih kozmetičkih proizvoda u službi ljepote.

Sastoji se od fruktoznih i glukoznih šećera, koji su lakše probavljivi od saharoze iz šećerne repe ili trske pa je bogat izvor energije i lako probavljiva visokokalorična hrana, pogodna za sportaše posebice jer povećava izdržljivost te smanjuje zamor mišića. Ujedno je i mnogo zdravija alternativa bijelom šećeru.

Poboljšajte i očuvajte svoje zdravlje i vitalnost uz ovaj čudesni slatki dar prirode!

Jedinstven sastav slatke tekućine

Med je mješavina niza organskih kiselina, aminokiselina, enzima, peludnih zrnaca, eteričnih ulja, flavonoida, vitamina i minerala u manjim količinama (pretežno vitamini B1, B2, B5, B6, C, D, E, K, te minerali natrij, kalij, kalcij, fosfor, magnezij, željezo, cink, jod, bakar, krom i selen) i drugih vrijednih sastojaka. Šećeri sadržani u medu su fruktoza (oko 41%), glukoza (34%), te saharoza (1-2%). Količine pojedinih tvari ovise o vrsti meda te njegovome podrijetlu.

Postoje dvije vrste meda – cvjetni i šumski med. Cvjetni potječe od cvjetnog nektara kojeg izlučuju žlijezde medonosnih cvjetova, pa tako može biti bagremov, lipov, kestenov, lavandin itd. Dok šumski med sadrži više minerala i lošije je kvalitete od cvjetnog, a potječe od medljike, slatke tvari koje pčele zajedno s nektarom skupljaju na drveću, te isto tako može biti više vrsta, borov, jelov, hrastov, vrbin, bukvin itd.

Kod male djece, prije nego se med uvede u prehranu, preporuča se pričekati do djetetovih navršenih 12 mjeseci.

Med kao lijek

Liječenje medom naziva se apiterapija, a popis njegovih ljekovitih djelovanja dugačak je. Najpoznatije ljekovito svojstvo meda jest olakšavanje simptoma gripe i prehlade, odnosno bolesti respiratornog sustava, kao što su bronhitis, upala grla te sinusa.

Izvrstan je za rane jer djeluje kao antiseptik, smanjuje bol, a također i izvlači otrove od ugriza ili uboda. Na opeklinu možete što je moguće prije nanijeti čisti med, što će spriječiti stvaranje mjehura i omogućiti zacjeljenje kože bez ožiljka. Pri kožnim problemima, kao što su ispucana koža, osipi, svrbež, te razne kožne nečistoće pomažu oblozi od meda.

Med
Foto: Photostock Secrets

Med je od velike pomoći kod raznih probavnih tegoba, zatvora, gastritisa, te čira na želucu, a polaganje obloga od meda preporučuje se kod svih vrsta upala. Također, med može pomoći u podizanju razine željeza i sniženju razine masnoća u krvi, kao i čišćenju cijelog organizma. Poznato je i njegovo blagotvorno djelovanje kod problema s očima, mrene, konjuktivitisa itd.

Različite vrste meda često ciljano djeluju na pojedine tegobe. Tako primjerice kaduljin i lipov med olakšavaju tegobe dišnih organa i prehladu, no med od lipe nije preporučljiv srčanim bolesnicima. Med od lavande koristi se protiv nadutosti i grčeva, regulira rad srca, pomaže kod čira na želucu, pospješuje mokrenje, a djeluje i protiv napetosti ili migrena.

Tamni med kestena potiče cirkulaciju, regulira rad želuca, crijeva, te jetre i žuči, preporuča se kod anemije, uklanja umor i jača mišiće kao i imunitet organizma. Bagremov med koristi se kod problema krvožilnog sustava, kod zatvora, a kako djeluje umirujuće, pomaže i kod nesanice, nervoze i napetosti. Livadni (cvjetni) med preporuča se osobito kod alergija i za jačanje imuniteta.

Osim što je sam po sebi ljekovit, njegovo djelovanje se može udvostručiti dodavanjem ljekovitog bilja, tako što mirisne i aromatične cvjetove i listove, sjemenke, koru ili korijenje određenih ljekovitih biljaka močimo u medu laganim zagrijavanjem smjese. Med također pojačava djelovanje biljnih i sintetičkih lijekova, pa ga i sami liječnici preporučuju da se uzima uz lijekove.

Med u kuhinji

Primjena meda u prehrambenoj industriji može biti kao sladilo, sredstvo za konzerviranje ili dodatak okusu u raznim jelima. Tako, ako još niste probali, svakako pomiješajte goruščicu sa medom kako bi dobili senf jedinstvenog okusa, jogurt sa medom i jabukama kako bi dobili slatku i osvježavajuću poslasticu, ili sa posnim svježim sirom u koju možete dodati i kruške kako bi dobili ukusnu kremu.

Poznato je da se u Europi med koristi za zaslađivanje vina, a na Bliskom Istoku za zaslađivanje poslastica od lisnatog tijesta. Možete ga koristiti i u slanim jelima, te dodati raznim umacima uz glavno jelo, ili u kombinaciji sa octom napraviti dresing za salatu.

No, možda najpoznatije korištenje meda u kuhinji je za pripremu Medovine ili Gvirca i Medice i li Medovače. Dok je Medovina vino od meda, Medica je rakija od meda, te najvjerojatnije jedno od najstarijih alkoholnih pića koje popravlja krvnu sliku, okrepljuje i usporava starenje organizma i poboljšava apetit.

Med u službi ljepote

Med kao sastavni dio mnogih kozmetičkih proizvoda, svakako je i u službi ljepote. Izvrstan je kao maska ili peeling za lice koje uklanja kožne nečistoće, hrani suhu i dehidriranu kožu te pomaže u uklanjanju bora. Da bi dobili gel protiv bora oko očiju, u vrućoj destiliranoj vodi rastopite želatinu u zrnu, u koju umiješate med i žličicu soka od limuna.

Također u kombinaciji sa žumanjcima, možete pripremiti odličan pakung za kosu ili u kombinaciji sa jabučnim octom osvježavajući tonik za kosu, dok u kombinaciji s maslinovim uljem možete dobro nahraniti kosu.

Med također djeluje na postizanje i održavanje idealne tjelesne težine. Ukoliko imate manjak kilograma, med vam može biti od pomoći jer njegova redovita konzumacija potiče apetit kod ljudi koji ga inače nemaju. S druge pak strane, jednostavan i vrlo efikasan napitak, inače korišten i za detoksikaciju, pomaže u redukciji tjelesne težine. Čaši mlake vode dodajte jednu žličicu meda te dvije žličice soka limuna. Popiti svako jutro na prazan želudac. Također, ovaj napitak možete popiti nakon obilnijih ili masnijih obroka.

Zanimljivosti

  • U našem jeziku pčela je jedina životinja koja ne ugiba nego umire.
  • Dobro zatvoren, med ima neograničen rok trajanja.
  • Nevjerojatni nalazi posuda s još jestivim medom, starim preko 3000 godina, pronađeni su u grobnici faraona Tutankamona.
  • Kristalizacija je prirodno svojstvo meda koje nimalo ne utječe na njegovu kvalitetu, dapače to je znak da je med prirodnog podrijetla i razlikuje se od umjetnog.
  • Za 1 kg meda, pčele moraju posjetiti cvijet oko 100.000 puta.
  • Ljekovite tvari rastopljenog meda u toploj tekućini ulaze u krvotok već nakon 7 minuta, dok hladni nakon 20 minuta.
  • Iznad temperature od 41 °C gube se ljekovita svojstva meda, stoga kada se dodaje toplom napitku treba pripaziti da nije prevruć.

Autor članka: Divine Energy Park

Članak objavljen:

Doznajte više o dobrobiti meda i matične mliječi:

Ocijenite članak

5 / 5   4

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu