iskoristite potencijal / Pomoću ova 4 jednostavna koraka poboljšajte pamćenje i sposobnost učenja

Image
Foto: Pexels

Kada smo mladi puno lakše pamtimo ono što želimo naučiti, no kako starimo to nam je sve teže

3.10.2019.
15:09
Pexels
VOYO logo

Kako kaže poslovica: "Ne možeš starog psa naučiti novom triku". Ili ipak možeš?

Naime, nedavna studija dovela je u pitanje ustaljeno vjerovanje da s godinama opada sposobnost učenja, pokazavši da na nju utječe i samopouzdanje osobe. Što znači da ako prestanemo vjerovati u to da nam mozak s godinama propada, možda ćemo i biti u mogućnosti naučiti nešto novo. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posvećenost učenju samo je prvi korak. Metakognitivne vještine poput razmišljanja o vlastitom razmišljanju refleksijom, planiranjem i upravljanjem mogu uvelike poboljšati sposobnost učenja, piše portal Entrepreneur.

Ovo su četiri koraka uz koje ćemo ubrzati učenje i lakše upamtiti naučeno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Ponavljanje je majka znanja

Bilo da učite svirati saksofon ili novi jezik, ponavljanje je ključno za usvajanje gradiva. Postoji znanstveno objašnjenje za to. Ponavljanje gradiva povećava razinu mijelina, masne bijele tvari koja oblaže aksone koji pak povezuju neurone u mozgu.

Što je više mijelina to su neuroni brži i mi bolje usvajamo gradivo. Još je bolje rasporediti gradivo za ponavljanje u manje cjeline, nego ponavljati sve odjednom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li moguće prisilno zaboraviti ono što želimo izbaciti iz pamćenja? 

Kako biste usvojili ovu tehniku učenja, poduzetnik Aytekin Tank za spomenuti portal savjetuje da prije svega utvrdite red učenja, a potom metodu bilježenja informacija. Nekada su kartice teksta bile odličan način, a danas postoje aplikacije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pexels
Image
Foto: Pexels

(FOTO: Pexels)

  • Ostavite vremena za razmišljanje o gradivu

Profesorica s Harvarda Francesca Gino i njezin tim otkrili su da osobe koje nakon predavanja uzmu 15 minuta vremena da promisle o naučenom gradivu za deset dana vladaju njime za 23 posto bolje od onih koji ne prakticiraju promišljanje o stečenom znanju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Pojednostavite naučeno

Kako bi bio siguran je li nešto zaista naučio, dobitnik Nobela za fiziku Richard Feynman nastoji novostečeno znanje prenijeti djetetu. Smatra da ne vladamo materijom, ako ne možemo nešto objasniti na najjednostavniji način.
Kada krenete gradivo svoditi na najednostavnije rečenice i pojmove otkrit ćete je li zaista njime vladate ili imate rupe u znanju te ćete znati na čemu trebate poraditi. 

  • Stvorite iz stečenog znanja nešto novo

Izumitelj i biznismen Elon Musk koristi metodu od dva koraka za usvajanje gradiva. Prvi je spomenuto pojednostavljivanje naučenog gradiva, a drugi primjena na novom polju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako odlično pamtiti i u dubokoj starosti? Saznajte tajnu zdravijeg mozga

Recimo da učite talijanski, no želite unaprijediti i svoje kulinarske vještine. Možda nije najjednostavnija stvar otići u Italiju na tečaj kuhanja, no umjesto toga možete na internetu pronaći recepte na talijanskom i iz njih učiti spremati nova jela. Dodatni plus kod ove metode je što može rezultirati inovacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo