Što je bolje? / Trebate li jesti prije tjelovježbe ili ne? Znanstvenici imaju odgovor

Image
Foto: Thinkstock

Znanstvenici su pratili dvije grupe. Prva je vježbala hodajući 60 minuta na prazan želudac, a druga je vježbala dva sata nakon doručka

11.4.2017.
9:30
Thinkstock
VOYO logo

Poklonici vježbanja često se pitaju trebaju li jesti prije tjelovježbe ili ne i novo istraživanje proučavalo je učinke oba slučaja na ekspresiju gena u masnom tkivu kao odgovoru na vježbanje.

Istraživanje osvjetljava različite uloge koje masno tkivo igra u omogućavanju vježbanja i odgovoru na vježbanje a rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu American Journal of Physiology,  Endocrinology and Metabolism.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici s britanskog sveučilišta Bath proučavali su skupinu pretilih muškaraca koji su u prvom slučaju vježbali hodajući 60 minuta uz 60 posto maksimalne potrošnje kisika na prazan želudac te u drugom slučaju vježbali dva sata nakon unosa visokokaloričnog doručka bogatog ugljikohidratima.

Znanstvenici su uzimali uzorke krvi prije i nakon vježbanja te prikupljali uzorke masnog tkiva prije vježbanja i sat vremena nakon vježbanja. Utvrdili su da se ekspresija gena uvelike razlikovala u slučaju vježbanja na prazan želudac u odnosu na vježbanje nakon obilnog doručka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekspresija dva gena PDK4 i HSL povećala se kad su muškarci gladni vježbali i smanjila se kad su jeli prije vježbanja. Porast ekspresije PDK4 vjerojatno ukazuje na to da je uskladišteno masno tkivo korišteno kako bi 'hranilo' pojačani metabolizam tijekom vježbanja u nedostatku ugljikohidrata iz bogatog obroka. HSL je standardno rastao kad je masno tkivo koristilo uskladištenu energiju kako bi omogućilo pojačanu aktivnost poput one tijekom vježbanja, kaže autor studije Dylan Thompson.

Ti rezultati potvrđuju stajalište da je masno tkivo često suočeno s kompetitivnim izazovima. Nakon jela masno tkivo zaposleno je odgovorom na obrok i vježbanje u tom trenutku neće potaknuti iste korisne promjene u masnom tkivu. To znači da vježbanje na prazan želudac može potaknuti poželjnije promjene u masnom tkivu i to bi moglo biti dugoročno korisnije za zdravlje, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pročitajte još:

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
default_cta
Azbuka našeg života
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
default_cta
Volio bih da sam ovdje
VOYO logo