drugačiji pristup / Znanost iza loših navika i kako ih se riješiti

Image
Foto: Pexels

Bez obzira što znamo da pušenje nema ni jednu pozitivnu stranu, ipak se teško odričemo cigareta. Zašto je tome tako?

22.8.2019.
15:58
Pexels
VOYO logo

Vrlo je teško odviknuti se od navika koje nam pružaju zadovoljstvo, a u biti su loše za nas. Izabrati ponašati se drugačije kada smo pod stresom ključno je za promjenu loših navika jer su to situacije u kojma djelujemo automatski - pokušavamo se smiriti paleći još jednu cigaretu ili posežući za slatkim, objašnjava za Psychology Today psiholog Judson Brewer. 

Naš mozak voli užitak i nagrade i tu se krije uzrok, ali i rješenje za loše navike. Mehanizam funkcionira u tri koraka - okidač (osjećaj gladi), ponašanje (jedenje hrane) i nagrada (osjećaj sitosti). 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove tri komponente - okidač, ponašanje i nagrada pojavljuju se svaki put kada zapalimo cigaretu, pojedemo kolač ili beskonačno pregledavamo društvene mreže kada smo pod stresom. Svaki put kada posegnemo za nečim u namjeri da se utješimo i umirimo, ponavljamo radnju koja  postaje automatska. Na taj način formiraju se navike.

Zbog čega se onda ne možemo kontrolirati pa jednostavno odlučiti i loše navike zamijeniti dobrima? 

Znanstvenici s Yalea došli su do otkrića da je područje u mozgu koje upravlja samokontrolom prvo koje se "gasi" kada se pojave okidači poput stresa, piše portal Psychology Today.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U praksi smo svi to iskusili. Prisjetite se što činite kada vam popuste živci? Vičete na ukućane ili otvarate vrata hladnjaka i jedete sve što vam dođe pod ruku? Ili pak palite cigaretu? I onda sami sebi po stoti put obećavate da se to više neće ponoviti?

Image
Foto: Pexels
Image
Foto: Pexels

(FOTO: Pexels)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na neprestano vraćanje lošim navikama, postoji rješenje, a sastoji se od tri koraka.

  • Promijenite fokus

Umjesto stavljanja fokusa na samokontrolu, treba staviti fokus na nagrađivanje. Naime, kada se trudimo samokontrolirati, kada se borimo i odupiremo, uglavnom bivamo poraženi, odnosno popustimo. Mozak voli nagrade i lakše će se oduprijeti ako zna da će biti nagrađen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Pogledajte što dobivate

"Kada u moju kliniku dođe osoba koja želi prestati pušiti, prvo što ju pitam je kakav okus i miris joj imaju cigarete. Svaki put se dogodi da ljudi shvate kako cigarete nisu ugodne za njihova osjetila", obašnjava psiholog Judson Brewer. Ovo saznanje daje novu informaciju mozgu, a ta je da mu cigarete ne pružaju zadovoljstvo, a time ni nagradu. 

  • Znatiželja 

Posljednji korak je kreiranje pozitivne zamjene za lošu naviku, pronalaženje nagrade koja je puno bolja od prethodne. Mozak uvijek traga za tom većom i boljom opcijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znatiželja je bolja od žudnje. Oslobađa nas, za razliku od žudnje koja nas stavlja u svojevrsni zatvor. Znatiželja je također puno ugodnija od samoobmanjivanja i samookrivljavanja koji prate neuspjeh do kojeg dolazi kada se pokušavamo riješiti loših navika.

Pokušajte svoj mozak nagovoriti na znatiželju umjesto žudnje. Kada osjetite potrebu da zapalite cigaretu ili pojedete nešto slatko, upitajte se zbog čega se to događa, kakav je u biti osjećaj žudnje i tragajte dalje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promijenite li fokus i mozgu pošaljete nove informacije o svojim porocima, koje su manje ugodne, nego dosad, korak ste bliže oslobađanju od loših navika. 

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo