VODIČ KROZ ENGLESKI JEZIK / Datumi na engleskom: naučite kako pravilno pisati datume na engleskom jeziku

Image
Foto: Pixabay

Ako niste sigurni kako se pravilno pišu datumi na engleskom jeziku, ne brinite. Mi vam donosimo nekoliko osnovnih pravila o engleskim datumima

27.2.2017.
23:59
Pixabay
VOYO logo

Datumi se u različitim jezicima različiti pišu i izgovaraju. Tako ni datumi na engleskom jeziku nisu iznimka. Sve što trebate znati o tome kako se pišu datumi na engleskom jesu neka osnovna pravila.

Dani u tjednu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad jednom naučite kako pravilno upotrebljavati engleske datume, lakše ćete savladati ovaj jezik koji danas uvjerljivo slovi za najpopularniji jezik u svijetu. Važno je naglasiti da se datumi u engleskom i datumi u američkom jeziku razlikuju. Mi ćemo danas reći nešto više o engleskim datumima.

Dani u tjednu su sljedeći: Monday (Mon), Tuesday (Tues), Wednesday (Wed), Thursday (Thurs), Friday (Fri), Saturday (Sat) i Sunday (Sun). Kao što ste mogli primijetiti, svi dani u tjednu na engleskom se jeziku pišu velikim početnim slovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po istom se takvom principu pišu i mjeseci. January (Jan.), February (Feb.), March (Mar.), April (Apr.), May, June (Jun.), July (Jul.), August (Aug.), September (Sept.), October (Oct.), November (Nov.) i December (Dec.). Kao što možemo vidjeti u navedenim primjerima, kada kod imenovanja mjeseci koristimo skraćenice, pišemo ih zajedno s točkom.

Kako pišemo dane u mjesecu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pisanje dana u mjesecu nešto je kompliciranije, ali ni njihova pravila nisu prekomplicirana i lako ih je usvojiti. Naime, označavaju se brojevima od jedan do 31.

Datum se u većini slučajeva piše kao glavni broj, poput June 30, 30 June, a nešto rjeđe kao redni broj. Važno je znati da se u rečenicama nikada ne koristi točka, nego je za to zadužen odgovarajući nastavak (1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, i tako dalje). Nastavci se međusobno razlikuju pa ih je potrebno naučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče pisanja godina, postoji samo jedno pravila – na kraju se nikada ne smije stavljati točka, kao što je to običaj u hrvatskom jeziku. Godine se mogu pisati cjelovito (1947) ili pak skraćeno, u čijem se slučaju prije godine mora staviti apostrof ('47).

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo