Biljni svijet / Grmoliko bilje - Bilje koje ne zahtijeva puno njege

Image
Foto: www.pixabay.com

Grmoliko bilje je drvenasta biljna vrsta koje umjesto jednog debla ima više stalnih grana i po tome se grmoliko bilje razlikuje od stabla koja imaju i deblo i krošnju

28.7.2018.
15:50
www.pixabay.com
VOYO logo

Ukrasno grmoliko bilje i njegova bogata cvatnja lijep su ukras vašem vrtu.

Prije prve sadnje grmolikog bilja treba dobro razmisliti gdje i kako ćete zasaditi vaše ukrasno grmoliko bilje. Odabrati možete prema vrsti, boji i obliku grma, te njegovoj namjeni,a prvenstveno prema mjestu koje ste predvidjeli za biljku i o klimatskim uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navesti ćemo neke predstavnike grmolikog bilja kao što su: Oleander, Japanska Pitospora, Kalistemon ili četkovac, Lovor ili lovorika. Hibiskus.

Oleander je grmoliko bilje kojem se ne zna točno mjesto porijekla. Smatra se da se počeo uzgajati u jugozapadnoj Aziji i ljudi su ga od davnina uzgajali zbog ljepote cvijeta. Nerium na latinski znači voda, tj. vlaga, što znači da mu je potrebno puno vode kako bi rastao. Cvijet dolazi u više boja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grmoliko bilje možemo razmnožavati putem sjemena ili putem mladih izdanaka.

Kod razmnožavanja sjemena grmolikog bilja, treba uzeti sjeme i staviti ga u kompost, te pomiješati s malo pijeska. Kada biljke niknu, odvojite ih i posadite svaku u zasebnu teglu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sadnju odrasle biljke potrebno je pronaći sunčani položaj. Cvjetovi ne cvatu ako nemaju dovoljno sunčeve svjetlosti. Idealno vrijeme za sadnju su mjeseci svibanj i lipanj.

Japanska Pitospora je grmolika biljka koja se često uzgaja u mediteranskom pojasu. Ona potječe s dalekog istoka. Ova se grmolika biljka koristi diljem svijeta kao živica ili ukrasni grm. Ime je dobila po ljepljivim sjemenkama. Naime grč.pito znači vrsta ljepila, a grč. sporum znači sjemenka. Vrlo je dobar vjetrobran za vaš vrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poput oleandera, ova grmolika biljka također se može razmnožiti mladim stabljikama. Njih stavljamo u posudu s kombinacijom treseta i pijeska, te po mogućnosti s dodatkom hormona rasta. Saditi ju možemo u dobro drenirana tla, pa čak i u kamenjare. 

Image
Foto: www.pixabay.com
Image
Foto: www.pixabay.com

Grmoliko bilje

Kalistemon ili četkovac je grmolika biljka podrijetlom iz Australije. Spada u endemske vrste Australije. Ova biljka je dobila ime zbog cvijeta koji podsjeća na četku za pranje boca. Kod nas ga nalazimo samo u crvenoj boji i svaki pogled na nju nas ostavlja bez daha. U Australiji možemo pronaći više boja poput bijele, narančaste žute i zelene. Cvate u kasno proljeće i rano ljeto. Nemojte se iznenaditi ako vidite i drugi cvat u ranu jesen. Nakon svakog cvjetanja preporučuje se gnojenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova bilja ima grmolik oblik s drvenastom korom. Visina varira između 0.5 i 4m, ovisno o vrsti. Stariji kalistemon kojem treba pomlađivanje, može se orezati do zemlje kako bismo ga pomladili. Stare grane režemo na razinu zemlje. 

Razmnožavanje i sadnja se obavljaju na isti način kao i kod ostalih grmova koje smo spomenuli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lovor ili lovorika ( lat. Laurus Nobilis) grmoliko je bilje koje ima tamnozelene, kopljaste i kožaste listove. Porijeklom je iz zapadne Azije, od kud se proširio Mediteranom. Kod nas ga ima na obali, Istri i Kvarnerskom zaljevu. Znamo da šume lovora na Kvarneru, glase za najljepše šume te biljke na svijetu. 

Možemo ga brati cijele godine, te sušiti, ali ako lišće ostavimo predugo, izgubit će jačinu okusa. Lišće se koristi kao dodatak jelima. Koristi za vrijeme kuhanja, ali se ne jede. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orezivanje se može obavljati dva puta godišnje: na proljeće i krajem ljeta. Orezuju se novi izdanci kako bi se zadržao željeni oblik. Razmnožavanje se obavlja sjemenom i reznicama, a ako kupujete sjeme, prije sadnje ga pustite u vodi 24h kako biste povećali šanse uspjeha.

Hibiskus je listopadno grmoliko bilje, porijeklom je iz Azije, a u Južnoj Koreji se uzgaja od pamtivijeka.  Za uzgoj ove biljke potrebno ju je zalijevati jednom tjedno. Pobrinite se da ne pretjerujete sa zalijevanjem i da voda dobro otiče iz posude ili zemlje, jer bi u suprotnom korijen mogao istruliti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, slobodno možete vodom prskati i listove, što ovaj grm jako voli. Ne zaboravite da bi za najbolje rezultate grmoliko bilje trebalo prihranjivati na tjednoj bazi.  Razmnožavanje se zbiva putem sjemena te preko mladih stabljika

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!​​

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo