masline / Kako pravilno posaditi maslinu?

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
24.12.2018.
1:04
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Za početak, sadite li manji broj sadnica u vlastitom vrtu, trebate iskopati sadne jame. Idealno bi bilo kada biste iskopali sadne jame barem mjesec dana prije same sadnje. Dimenzije jama trebaju biti: minimalno 60 cm dubina i 80-100 cm širina. Poželjno je da jama bude što veća, šira i dublja. Jedna od čestih pogrešaka jest ta da se gnojivo stavlja na dno sadne jame, ali to ne trebate činiti.

Nakon pripremljene sadne jame, nekoliko dana prije sadnje, vratite 2/3 zemlje. Ukoliko nedostaje zemlje, donesite ju s nekog drugog mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oslobodite vašu sadnicu masline i postavite je u sadnu jamu. Naravno, po mogućnosti koristiti zdrave, kvalitetne sadnice koje možete pronaći u kontroliranom rasadniku. Ne sadite sadnicu preduboko, najbolje bi bilo do razine do koje je bila u vrećici ili nekih 10-ak cm dublje.

Uz sadnicu postavite ravan i čvrst kolac za koji ćete sadnicu privezati vezivom u obliku osmice. Kolac će omogućiti uspravan rast. Tako će se maslina odmah formirati. Maslinu treba prikratiti na visinu 100-140 cm.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko postavljene sadnice stavite mineralno gnojivo koje sadrži mali udio dušika. Zaspite s još malo zemlje. Pri površini, na otprilike 20 cm, postavite stajnjak oko sadnice u krug, ali ne blizu nje (15-20 cm od nje). Što se količine tiče, ne smeta ako ga ima puno, ali uobičajena količina stajnjaka je 10-15 kg. Stajnjak je naziv za proizvod životinja koji se izlučuje iz njihova organizma, odnosno feces i urin sa ili bez vode i ostalih otpadnih materijala.

Zatim trebate zaliti sadnicu s malo vode bez obzira na vlažnost i zagrnuti s malo zemlje. Nagazite malo oko sadnice, a potom ponovno stavite malo rahle zemlje oko sadnice. Nemojte više gaziti. Treba skinuti i sve što izbija u dnu sadnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se vremena tiče, najbolja je kasnojesenska sadnja ako vremenske prilike to omogućavaju. Jesenska sadnja bolja je od proljetne jer je veći i bolji izbor sadnica. Također, ima i bioloških prednosti. Kada se maslina sadi u jesen, lakše se primi jer korijen voćke raste tijekom cijele godine (za razliku od nadzemnog dijela) ako su dobri uvjeti poput vlage, temperature i cirkulacije hranjivih tvari. Maslina u jesen iskoristi jesenski rast korijena i formira mnoštvo korijenovih dlačica. Ukoliko se posadi u jesen, moći će iskoristiti intenzivan rast korijena u proljeće.

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo