Voćarstvo / Kako se obavlja gnojidba voćaka u proljeće

Image
Foto: www.pixabay.com

Gnojidba voćaka u proljeće spada u mjere njege u voćnjaku tijekom proljeća, a što gnojidba voćaka u proljeće podrazumijeva, pročitajte u nastavku

15.1.2019.
13:22
www.pixabay.com
VOYO logo

Gnojidba voćaka u proljeće spada u mjere njege u voćnjaku koje osiguravaju redovit i visok prinos, dobru kvalitetu plodova, te ravnotežu razvoja vegetativnih i generativnih organa.

Obrada tla u voćnjacima tijekom proljeća je važna agrotehnička mjera. Obradom tla prorahljuje se tlo, uništava korov se oko voćaka, te unose hranjiva u dublje slojeve koji su bliže korijenu te uništavaju neki štetni kukci, odnosno njihove ličinke. 
Gnojidba voćaka u proljeće obavlja se prije kretanja vegetacije te prije plitke obrade tla, najčešće ureom. Druga prihrana slijedi nakon zametanja plodova KAN-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gnojidba organskim i mineralnim gnojivima je također vrlo važna agrotehnička mjera, a upravo gnojidba voćaka u proljeće omogućava dovoljno vremena da se gnojiva otope, dođu bliže korijenu koji će ih zatim i lakše crpiti već na samom početku vegetacije, na proljeće tijekom bubrenja pupova i cvatnja. 

U redovitoj gnojidbi voćaka razlikuje se gnojidba mladih nasada i gnojidba nasada u rodu. Tijekom razdoblja uzgoja mladih voćaka osiguravaju se optimalne količine biljnih hranjiva. Gledano s proizvodnog stajališta najvažnije je razdoblje pune rodnosti voćaka. Osobito u tom razdoblju gnojidba je vrlo značajna agrotehnička mjera. Za osiguranje dobre opskrbljenosti tla unosi se dušik, fosfor, kalij, a po potrebi bor, cink, magnezij te drugi hranjivi elementi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gnojidba voćaka u proljeće podrazumijeva da se primjenjuju gnojiva na bazi fosfora i kalija te nešto manje dušika, koji služi za ishranu korijena tijekom zime i njegovo nakupljanje u tkivu drveta. Doza i količina primijenjenog gnojiva ovisi o prije svega o provedenoj kemijskoj analizi tla, starosti same sadnice tj. metodi promatranja i iskustvu.

Gnojiva se primjenjuju po cijeloj površini nasada, a iznimno, u nasadima rijetkog sklopa ili gdje se radi o pojedinačnim stablima, gdje zona gnojidbe oko voćaka treba biti nešto šira od krošnje. Na manjim površinama može se obaviti ručno, a za veće površine gnojidba voćaka u proljećeradi se uz pomoć rasipača gnojiva, širom, po cijelom nasadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo