Drveće Hrvatske / Koje vrste drveća postoje i po čemu se razlikuju?

Image

Vrst drveća brojne su, a svako ima neko posebno obilježje ili karakteristiku. Nastavite čitati i saznajte koja vrsta raste u vašoj ulici i u koju grupu pripada

3.10.2018.
11:21
VOYO logo

Vrste drveća mogli bi nabrajati po preksutra, ali bitno je znati da drveće uvijek pripada jednoj od dvije osnovne grupe: bjelogorici ili crnogorici.

Bjelogorično drveće predstavlja grupaciju stabala kojima lišće otpada u jesen, a ponovno se rađa u proljeće. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crnogorične šume sastoje se od vrsti drveća kojima lišće ne otpada i tijekom cijele zime ostaje zeleno odnosno na grani pa se još naziva i zimzelenim. 

U nastavku otkrivamo vrste drveća karakteristične za Hrvatsku i najčešće na našim područjima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obična jela

Drvo jele pronalazimo na planinama diljem Europe, a jedina autohtona jela na području naše zemlje jest Abies Alba tj. obična jela. Najbolje uspijeva u Gorskom kotaru gdje joj odgovaraju uvjeti i razvija se u kvalitetnu biljku. Jele rastu u do 40 metara, a deblo je valjkastog oblika. Krošnja jele je na vrhu ravna, a pupovi nisu prekriveni smolom. Jela je prepoznatljiva po svojim iglicama odnosno četinama koje su duge do 3 centimetara i izrszito ušiljene te sjajne. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obična smreka

U crnogorične vrste drveća ubraja se smreka koja raste do nevjerojatnih 50 metara i širinu preko metra. Nedostatak joj je nrazvijeni i plitki korijenov sustav koji nema centar već samo bočne korjenčiće. Grane su sabljaste i nepravilnog oblika, a iglice smreke kratke su pa dosežu dvadesetak milimetara. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obična bukva

Bukva ili Fagus pripada bjelogoričnoj vrsti drveća. Postoji oko deset vrsta bukve, a na europskom tlu naj rasprostranjenija je Fagus sylvatica tj. obična bukva. Raste do trideset metara  i odlikuje se jajastim listovima te cvjetovima u čupovima. Bukva donosi oraščiće koji se korist za tov i ispašu, a zatvoreni su, sličnu kestenu, u kupolu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrast lužnjak

Hrast lužnjak nevjerojatna je vrsta koja živi i do tisuću godina. Nema karakterističnu aromu, ali je vrlo neugodnog i gorkastog okusa. Kora hrasta lužnjaa glatka je u mladim danima, a kasnije postaj sve robusnija, ispucala i tamnija. Hrast lužnjak nalazimo na plodnim tima s dovoljno vlage, a gost je šuma diljem Europe. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrast kitnjak

Kitnjak je lužnjakov sunarodnjak, ali ipak postoje razlike između dvije vrste drveća koje mnogi miješaju. Kitnjak raste na brdovitom reljefi i odgovara mu brežuljkastno stanište. Lako ga je prepoznati zbog dugačkih peteljki i plodovima koji rastu direktno na grani. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitomi kesten

Pitomi kesten zasigurno je jedna od najomiljenijih vrsta naših prostora. Plodovi ove biljke glavno su veselje dolaskom jeseni, a visoko su nutritivni. Kesten kasno cvjeta, a med kestena ima ljekovita svojstva te liječi jetru, gastritis, dišne puteve i poboljšava cikulaciju. Plodovi lako opadaju s drva trešnjom. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo