Sportske aktivnosti / Odbojka pravila - Znate li kakva pravila ima odbojka?

Odbojka je timskaigra u kojoj se dvije ekipe od po šest igrača bore na terenu dimenzija 18x9 metara, a koja pravila ima odbojka?

21.8.2019.
1:37

Odbojka - Pravila

Odbojka spada u olimpijski sport s loptom kojem su pravila strogo određena.
Odbojka ima pravila prema kojima igraju dvije protivničke ekipe na terenu koji ima na sredini razapetu mrežu.

Na desnoj strani ide 1, ispred njega je broj 2, u sredini je broj 6, ispred njega je 3, na lijevoj strani je 5,ispred njega je 4.
Cilj igre u odbojci je poslati loptu preko mreže da bi dodirnula protivničko polje i spriječiti protivnika da učini isto.
Jedna ekipa ima pravo na tri odigravanja, prije nego što vrati loptu protivniku.

Odbojka ima pravila da se lopta ubacuje u igru servisom. Prvi servis u prvom setu, kao i u odlučujućem (petom) setu, izvodi ekipa određena ždrijebom

Tako igrač koji servira upućuje loptu preko mreže prema protivniku.

Igra traje sve dok lopta ne dodirne teren, ne ode izvan terena (aut), i ako je ekipa ne uspije vratiti na dozvoljen način.
Ekipa koja pobjedi u nadigravanju osvaja bod (Rally Point System).

Bod se osvaja kad uspješno upućena lopta dodirne protivničko polje, kad protivnička ekipa učini grešku i kad protivnička ekipa dobije kaznu.

Odbojka je odredila i pravila da ekipa koja servira i osvoji nadigravanje osvaja bod te nastavlja servirati, a ako ekipa koja prima servis osvoji nadigravanje, osvaja bod i mora sljedeća servirati.

Pobjednik utakmice prema pravilima odbojke je ekipa koja osvoji tri seta a u slučaju izjednačenog rezultata 2-2, odlučujući peti set se igra do 15 bodova s razlikom od najmanje dva boda.

Kada se izvodi servis, pravila odbojke kažu da lopta mora biti udarena jednom šakom ili bilo kojim drugim dijelom ruke jer je izbačena ili ispuštena iz ruke.
Dizanje je odbijanje lopte vrhovima prstiju iznad glave koje se koristi da bi promijenilo smjer lopte kod primljenog servisa.
Blokiranje je akcija igrača u blizini mreže kojom se lopta, koja dolazi s protivničke strane, presreće pružanjem ruku iznad gornjeg ruba mreže. Trojica igrača na mreži izvode blokiranje.