Šljive / Stare sorte šljiva: otkrijte boje i okuse koje nude stare sorte šljiva

Image
Foto: Thinkstockphotos.com

Želite učiniti svoj vrt unikatnim? Predstavljamo vam stare sorte šljiva koje će vrtu dodati jedinstvenu boju i šarolikost, a vama bogate okuse na tanjuru

12.9.2018.
14:29
Thinkstockphotos.com
VOYO logo

Danas nam je poznato više od 2 tisuće sorata šljiva, a možemo redovito uživati u njihovim okusima i blagodatima za naše zdravlje. Međutim, mnogi ne razumiju koje šljive konzumiraju, a oni koji posjeduju vrt zanemaruju jednostavan način kojim ga mogu učiniti jedinstvenim. 

Stare sorte šljiva nude bogate okuse, a pripadaju niskokaloričnim voćkama. Upoznajte ih i odaberite onu koja će najbolje odgovarati vašem šarenom vrtu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bistrica

Šljiva bistrica pripada starim sortama šljiva sa naših područja. Mnogi je nazivaju Mađarica ili Pežagača, a pripada najkvalitetnijim sortama. Posadite li ju neće požaliti jer je možete koristiti u različite svrhe pa se tako poigrajte kompotima, pekmezima ili rakijama.  Plodovi ove stare sorte šljiva su manji i teže otprilike 20 grama, a prepoznat ćete ih po tamnoj boji. 

Služi kao oprašivač drugim sortama te je samooplodna. Iako nije osjetljiva na niske temperature, bistrica je podložna virusu šarke. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruth Gerstetter

U stare sorte šljiva ubraja se i njemačka Ruth Gerstetter. Njezini su plodovi veći i teži od plodova Bistrice pa je tako tipična gramaža 30 grama. Razlikuje se od drugih starih sorti po boji koja naginje crvenkastoj i ljubičastoj. Ruth Gerstter je izrazito sočna šljiva jačeg mirisa. 

Nije samooplodna pa joj za oprašivanje služe novija sorta Stanley pa čak i Bistrica. Nije pretjerano bujnog rasta i mnogo je osjetljivija na mraz. Međutim, otpornija je na šarku šljive za razliku od drugih sorti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čačanska ljepotica

Podrijetlom je iz susjedne Srbije, a ova jedinstvena stara sorta nastala je još 1961. godine. Njezin je plod krupniji pa može doseći i težinu do 40 grama, a možete ju prepoznati po izraženom rezu koji razdvaja voćku na dva dijela. Okus ljepotice više vuče na kiselkasto, ali je vrlo sočno. 

Pripada samooplodnim starim sortama šljiva, a može podleći bolesti plamenjače i rđi šljive. Čačanska ljepotica odlikuje se krošnjom piramidalnog oblika te cvate rano. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

President

Stare sorte šljiva ubrajaju i engleske President šljive koje se ističu po iznimno velikim plodovima. Dozrijevaju u rujnu, a redovito donosi plodove koji mogu doseći čak 70 grama. Ističe se po eliptičnom obliku ploda, a meso president šljive je  bujno, mekše, slatkokiselkasto i iznimno mirisno. 

Stranooplodna je, a jednostavna je za uzgoj zahvaljujući otpornosti na niske temperature i mrazove. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grof Althan

Stara sorta šljive, Grof Althan, porijeklom je iz Češke. Ukoliko se odlučite za sadnju ove sorte, očekujte krupne plodove koji su zelen boje. Ova češka šljiva razlikuje se bojom od ostalih, ali izrazito je ukusna te se odlukuje slatkoćom, sočnošću i čvrstoćom.

Nije samooplodna pa se za njeno oprašivanje nerijetko koristi sorta zeleni ringlo. Međutim, rađa redovito i, uz korektnu brigu, vrlo obilno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo