Pustinje svijeta / Velika slana pustinja čudo za koje možda još niste čuli

Image
Foto: www.pixabay.com

Kada kažemo velika slana pustinja moramo reći i da postoje dvije takve, a koja je velika slana pustinja veća i ljepša, pokušajte procijeniti sami kada pročitate nastavak

25.4.2019.
19:17
www.pixabay.com
VOYO logo

Salar de Uyuni je čudo prirode, velika slana pustinja velikim dijelom sačinjena od soli koja se nalazi na južnom rubu Altiplana, u jugozapadnom dijelu Bolivije, u potpunosti mijenja naše poimanje pustinje. 
Velika slana pustinja ujedno je i najveća slana pustinja u svijetu a njezina ljepota nadmašuje očekivanja. Tu su mnogi aktivni vulkani, plitka jezera u raznim bojama (lagune) i gejziri koji taj krajolik čine izvanzemaljskim.
Pustinja Salar de Uyuni je 40.000 godina staro jezero koje je presušilo te stvorilo ogromne blokove soli.
Velika slana pustinja Salar de Uyuni nastala je srazom dna Tihog oceana i južnoameričke kopnene mase. Tad se Zemljina kora naborala i stvorila dva andska planinska lanca i Altiplano između njih. Procjenjuje se da sadrži 10 bilijuna tona soli. Ispod površine je jezero slane vode do 20 metara dubine, a pokriveno je čvrstom korom soli debljine između nekoliko desetina centimetara do nekoliko metara. 
Za vrijeme kišne sezone prekriveno vodom pretvori se u najveće ogledalo na svijetu. 

Još jedna velika slana pustinja, poznata i kao Dašt-e Kavir (perz. دشت كوير,  Kavir-e Namak ili Velika slana pustinja) je velika pustinja smještena u središnjem dijelu Iranske visoravni. Oko 300 kilometara jugoistočno od Teherana. Pustinja je duga oko 800 kilometara i široka 320 kilometara, a poznata je po geološkom fenomenu koji čine formacije blata i slanih močvara (kavirima).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko desetaka milijuna godina ovo područje je prekrivao veliki slani ocean. Kada je presušio, iza sebe je ostavio oko 6 do 7 kilometara debeli sloj soli. Tijekom vremena, sol je prekrio debeli sloj blata. No, sol ima prilično nisku gustoću, pa je tako tijekom godina pomalo izvirala na površinu formirajući slane kupole. 
Danas su slane kupole i Velika slana pustinja, jedni od najboljih primjera ovog geološkog fenomena. Geolozi su otkrili oko 50 velikih slanih kupola u tom području.
Tlo pustinje je sterilno i nije pogodno za uzgoj. Samo u planinskim područjima pustinje se može pronaći nešto više naselja, kao i divlje ovce, kamile i perzijski leopardi.
Velika slana pustinja privlači turiste avanturiste iz cijeloga svijeta. 

Iako izgleda kao tvrda površina, kora soli je debela samo nekoliko centimetara, a ispod nje se nalazi mekani sloj masti nalik blatu koju Iranci nazivaju “Charbeh”, a iz koje se vrlo teško može izvući ako u nju slučajno upadnete. Upravo je zbog toga Velika slana pustinja Dašt-e Kavir izuzetno opasna pustinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika slana pustinja je gotovo nenaseljena i samo djelomično istražena, a ljudska naselja se mogu pronaći u samo nekoliko razasutih oaza. 

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo