Voćke u vrtu / Znate li kako oporaviti limun u vrtu?

Image
Foto: Pixabay

Ako se pitate kako oporaviti limun nakon što je tijekom zime izgubio svoje listove, u nastavku donosimo nekoliko savjeta o tome kako oporaviti limun

3.5.2019.
23:43
Pixabay
VOYO logo

Često se dogodi da limun tijekom zime izgubi gotovo sve lišće pa mu u proljeće treba dosta vremena da se oporavi te da zametne nove plodove. Zato je vrlo važno znati kako oporaviti limun.

Ako stablo limuna držite u zatvorenom prostoru, njegovo privikavanje na zatvorene prostore odvija se postupno jer svaka nagla promjena može uroditi odbacivanjem lišća i ploda. 
Limun je najbolje držati na istom mjestu tijekom cijele godine, ali to uglavnom nije moguće pa je prilikom svake promjene mjesta potrebno osigurati što povoljnije uvjete za rast i razvoj. Treba voditi računa o tome da uvijek bude optimalna temperatura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Limuni prezimljavaju najbolje u hladnim i mračnijim prostorijama. Optimalna temperatura tijekom dana i noći je 7 - 8 stupnjeva Celzijevih. 
Na takvoj temperaturi limuni miruju i tako sačuvaju veći dio lišća te na proljeće nastavljaju normalno rasti i rađati. 

Tijekom zime limun treba rijetko zalijevati, i to mlakom vodom od 20 - 29 stupnjeva, ali češće treba prskati njegovu krošnju, također mlakom vodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Redovito prozračivanje je vrlo važno kada se pitate kako oporaviti limun.
Limuni na podlozi gorke naranče i drugih vrsta agruma ili imaju korijen limuna, mogu se zimi čuvati u toplijim i svjetlijim prostorijama, gdje se temperatura može kretati od 15 do 18 stupnjeva, a temperatura vode kojom se zalijeva ne smije biti niža od 25 stupnjeva. Treba redovito prozračivati prostoriju i ne dopustiti da se zrak u njoj pregrije. Ova vrsta podloge traži dosta zimskog svjetla i dovoljnu vlagu u zraku pa krošnje treba redovito prskati mlakom vodom.

Temperature prostora u kojem limuni preživljavaju ne bi se smjele spuštati ispod 0.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se dogode niže temperature i limun donekle smrzne, treba pokušati oporaviti limun na sljedeće načine.
Kako oporaviti limun? Tako što ćete oštećena stabla limuna rezati nakon što ona svojim novim izbojima, bar 5 cm dugim, ne označe granicu između zdravog, neoštećenog i smrznutog te oštećenog dijela stabla. S rezidbom stabala oštećenih od zime ne treba žuriti, takva se stabla režu tek u drugoj polovici travnja.

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo