Ljekovite biljke / Znate li za što se koristi manioka biljka?

Image
Foto: www.pixabay.com

Manioka biljka je egzotična južnoamerička biljka koja liječi tumore i neplodnost. Bogata je različitim hranjivim tvarima vrlo važnim za zdravlje. Oprez, biljka sadrži cijanid

26.6.2018.
7:45
www.pixabay.com
VOYO logo

Južnoamerikanci obožavaju ovu biljku i jedna im je od najvažnijih prehrambenih namirnica. Manioka je biljka koja je, osim za pripremu kruha i pića, dobra i za zdravstvene tegobe.

Ova višegodišnja biljka najčešće uspijeva u tropskoj klimi. Kao brašno, manioka biljka se koristi u pripremi raznih jela i smatra se jednom od najboljih zamjena za pšenicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upotrebom ovog brašna, ljudi s celijakijom mogu uživati u kolačima, kruhu i drugim ukusnim jelima koja zahtijevaju brašno za zgušnjavanje. Ne sadrži gluten, bogata je ugljikohidratima i ima niski glikemijski indeks.

Image
Foto: www.pixabay.com
Image
Foto: www.pixabay.com

Manioka biljka

Manioka (popularno kasava, ponekad je nazivaju i yucca), južnoamerička biljka porodice mlječika (Euphorbiaceae), raširena tropskom dijelu Južne Amerike i Zapadnim Indijama (antilska Amerika), gdje Indijancima služi kao sirovina za proizvodnju kruha i pića. Javlja se u dva osnovna tipa, slatku neotrovnu i gorku, otrovnu koja u sebi sadržava cijanovodičnu kiselinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manioka biljka raste u obliku grma.

Rezultati istraživanja pokazali su kako manioka biljka pomaže u liječenju različitih tumora.  Osim za liječenje tumora manioka pomaže i kod liječenja neplodnosti, artritisa i snažne glavobolje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istraživanjima provedenima na Filipinima, gdje je manioka biljka jedan od najvažnijih usjeva, potvrđeno je da njezino brašno utječe na snižavanje kolesterola.

Manioka biljka značajno smanjuje razinu kolesterola u krvi, i to posebice razinu lošeg LDL kolesterola. Zbog visokog sadržaja dijetalnih vlakana također smanjuje i razinu triglicerida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije konzumacije, biljku je potrebno dobro skuhati jer u sebi ima i otrovni cijanid.
Znakovi trovanja cijanidom uslijed nepravilne pripreme manioke uključuju glavobolju, uznemirenost i konvulzije.

Da bi se konzumirala kao lijek, manioku je obavezno prethodno oguliti, nasjeckati na komadiće, te uroniti u hladnu vodu, koja je prokuhana i ohlađena. Staklenku s natopljenim komadićima manioke potrebno je staviti dva sata u hladnjak. Kad se slegnu svi ostaci, treba pretočiti tekućinu u drugu staklenku, te konzumirati napitak svako jutro prije doručka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Listovi manioka biljke izvor su proteina, karotena i lizina, a korijen obiluje kalcijem koji je odličan za jačanje kostiju i vitaminom C.

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo