korisno ili seksistički? / ANKETA Menstrualni dopust: treba li ženama takav koncept u Hrvatskoj ili će im se samo obiti o glavu?

Image
Foto: Ilustracija/Thinkstock

Koliko ste se puta tijekom menstruacije probudili s jakim grčevima i umjesto odlaska na posao poželjeli ostati kod kuće?

18.10.2018.
13:50
Ilustracija/Thinkstock
VOYO logo

Čak 90 posto žena tijekom menstrucije proživljava bolove, pokazala je jedna britanska studija. Stoga sve više tvrtki, a uzor je sportski gigant Nike, uvodi radnu pauzu za žene koje imaju menstrualne tegobe. Takvu politiku podržali su i britanski liječnici, a slični prijedlozi su se već javila u nekim europskim zemljama, ali još nigdje nisu zakonski regulirana. Ali zanimljivo, menstrualni dopust već postoji u Japanu, Indoneziji, Južnoj Koreji, Kini i na Tajvanu.

Gostujući u RTL Direktu, ginekologinja Ulla Marton još je prije dvije godine komentirala ovakve inicijative te smatra li kako mogućnost 'bolovanje zbog menge' u Hrvatskoj ne bi bio novi razlog za diskriminaciju žena u svijetu rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Žene su u staru kompleksne, pa tako i ovaj problem nikako ne možemo gledati jednoznačno. Od dva do pet posto žene trpi goleme tegobe. Ako poslodavac leglislativno može radnicama izići u susret, smatram da bi to bilo dobro", kazala je.

Međutim, ginekologinja Marton priznaje kako kod nje u ordinaciju jako rijetko dolaze žene tražiti bolovanje zbog menstrualnih bolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jedan broj žene nije ni osviješten o ovom pitanju da bi mogle uopće potražiti medicinsku pomoć. Kod nas je to još uvijek pitanje srama ili nelagode", rekla je i dodala kako je mjesečnica i dalje tabu tema. 

>> Trebaju li žene u Hrvatskoj imati pravo na slobodne dane u vrijeme mjesečnice? SUDJELUJTE U NAŠOJ ANKETI!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vrlo rijetko ćete naći ženu koja će se izravno obratiti poslodavcu, pogotovo muškom, i reći: 'Ja imam užasne menstrualne tegobe'. Na taj način u radnoj sredini ona bi bila na neki način diskvalificirana", naglasila je.

Marton je objasnila kako takva bol može biti tolika da žene ne mogu ustati iz kreveta jer se mijenja energija cijelog organizma. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitana koje su dobne skupine najizloženije tijekom 'onih dana u mjesecu', doktorica je odgovorila: "Početak reproduktivne dobi, znači adolescentnija, pa cijela reproduktivna dob, sve do 40, 42 godine".

Prema nedavnim istraživanjima, više od 14 posto zaposlenih žena nije u stanju ići na posao tijekom menstruacije, a čak 40 posto žena kaže da se zbog bolnih menstrualnih grčeva ne mogu koncentrirati na posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Trebaju li žene u Hrvatskoj imati pravo na slobodne dane u vrijeme mjesečnice? SUDJELUJTE U NAŠOJ ANKETI!

'Menstrualni dopust' se kao koncept prvi put pojavio u Japanu...

Koncept menstrualnog dopusta prvi put se pojavio u Japanu početkom 20. stoljeća. Japanski radnički sindikati zahtijevali su pravo na slobodne dane tijekom menstruacije za sve radnice, a 1947. donesen je prvi zakon koji je usvojio ideju menstrualnog dopusta. Trebalo je nekoliko desetljeća da se ova ideja usvoji i u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine odjeknula je vijest kako Italija planira postati prva zapadna zemlja koja nudi svojim zaposlenicama plaćeni "menstrualni dopust" u slučaju da pate od teških i bolnih menstruacija. Tvrtke time omogućuju svojim zaposlenicama tri plaćena dana svakog mjeseca ženama koje imaju jake bolove.

Tajvanskizakon dopušta ukupno tri dana na godinu plaćenog dopusta zbog menstruacije, a kao dodatak i 30 dana dopusta koji je 50 posto financiran od strane tvrtke svim radnicima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci su se složili kako bi takva vrsta dopusta imala smisla jer bi se zaposlenice osjećale motiviranije i zadovoljnije.  Ipak, urednica ženskog magazina Donna Moderna, Lorenza Pleuteri strahuje kako bi se to moglo obiti ženama u glavu. 

"Zbog takvih propisa poslodavci će dva put razmisliti prije nego zaposle ženu. Također, takav zakon će potvrditi stereotip da su žene određenih dana u mjesecu manje racionalne, a više emotivne", kazala je Pleuteri. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta tema izaziva i veliku raspravu u Velikoj Britaniji, o njoj se diskutira u Kanadi, a ruski parlament ovakvu je inicijativu odbacio prošle godine nazivajući je seksističkom.

Kod nas u Hrvatskoj, samo neke strane tvrtke s podružnicama u našoj zemlji imaju ovakvu mogućnost za žene. Ostaje pitanje za vas: što mislite - trebaju li žene u Hrvatskoj imati pravo na slobodne dane u vrijeme mjesečnice? SUDJELUJTE U NAŠOJ ANKETI!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
https://m.popkey.co/29612c/EJwx8.gif
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo