Pčele i kukci / Razlika između stršljena i ose

Image
Foto: RTL

Znate li koja je razlika između stršljena i ose? U nastavku pročitajte što je to što ih povezuje te koja je glavna razlika između stršljena i ose

6.9.2018.
17:35
RTL
VOYO logo

Kako stršljeni tako i ose, prizvode neugodno zujanje i nije nam baš milo pri njihovom pojavljivanju te odmah osjetimo nelagodu a nekii strah. A znate li zašto ih se bojimo i koja je razlika između stršljena i ose.

Stršljeni se smatraju vrstom osa. Najčešća vrsta ose koja kod nas obitava, a ujedno i najopasnija, je zapravo osa zemljarica (njemačka ili europska osa, Vespula germanica). Na nju se najčešće misli kad se bez dodatnog objašnjenja spomene riječ „osa“. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ose nisu dlakave, doko se na stršljenima mogu naći rijetke kratke dlačice. To je ujedno i prva razlika između stršljena i ose.

Iako, vrlo slični, razlika između stršljena i ose ima dosta. Pčele i ose uglavnom su sličnih veličina, oko 1,3 centimetra. Bumbari su nešto veći i mogu narasti do 2,5 cm, dok su stršljeni najveći s oko 3,5 cm, posebno europski stršljen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: www.pixabay.com
Image
Foto: www.pixabay.com

Glavna razlika između pčela i osa je njihov način prehrane. Pčele se hrane isključivo nektarom i peludi iz cvijeća, iz čega i nastaje med, dok su većina vrsta osa predatori. One se hrane se ostalim kukcima, gusjenicama i muhama. 

Osa zemljarica je ta koja je posebna, i ona se hrani trulim voćem, nektarom i ostalim izvorima ugljikohidrata, dok ličinkama daje hranu bogatu proteinima – raskomadane kukce. Ličinke potom ispuštaju sekret slatkog materijala u kojem se uživaju odrasle ose koje se tim sekretom  hrane, jer one ne mogu probaviti bjelančevine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki se stršljeni hrane pčelama i ostalim osama.

Ljudi koji su alergični na ubod ose najčešće su alergični i na ubod stršljena. Stršljeni, poput mnogih društvenih osa, mogu mobilizirati cijelo gnijezdo u obranu što je vrlo opasno za životinje i ljude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tretiranje uboda i kod pčela i kod osa slično je, samo što kod osa i stršljena dolazi do veće šanse od razvoja alergijske reakcije u obliku opasnog anafilaktičkog šoka. 
Ose, a pogotovo stršljenovi imaju nešto bolniji ubod od pčela zbog veće koncentracije acetilkolina u otrovu. 

Ose privlače mirisi hrane i sokova te svježeg voća, a stršljene privlači noćno svjetlo, znajući to možete utjecati na njihovo (ne)pojavljivanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo