Šokantno svjedočanstvo / Dijete izbjeglica tuži Hrvatsku: 'Policajci su ga batinali, oduzimali mu cipele i spalili stvari'

Image
Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Radi se o pripadniku naroda Rohinđa, etničke skupine nad kojom je mjanmarska država provodila ilegalne progone

6.7.2022.
19:00
Armin Durgut/PIXSELL
VOYO logo

Dijete izbjeglica tuži Hrvatsku i Sloveniju nakon što ga je policija tih država nekoliko puta nasilno izbacila izvan svojih granica, objavila je nevladina organizacija Europski centar za ustavna i ljudska prava (ECCHR).

Radi se o maloljetnoj osobi, pripadniku naroda Rohinđa, etničke skupine nad kojom je mjanmarska država provodila ilegalne progone. ECCHR navodi da je dijete, kojem ne navode spol, imalo osam godina kada je pobjeglo od napada na svoje selo u Mianmaru i odvojilo se od obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon nekoliko godina traženja zaštite, provelo je više od godinu dana u Bosni i Hercegovini. od 2020. do 2021., preživljavajući bez državne pomoći ili medicinske skrbi, spavajući u šumama i skvotirajući u napuštenim zgradama. U tom je vremenu pet je puta vraćen iz Hrvatske u BiH i izložen dosljednom i namjernom nasilju. U Sloveniji je bio podvrgnut "lančanom" povratku, kojim su ga slovenske vlasti prisilno vratile prvo u Hrvatsku, a potom hrvatske vlasti u koordiniranoj akciji u BiH.

ECCHR navodi i kako za ove tvrdnje postoje i dokazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rohinđa dijete suočeno je s opetovanim batinanjem od strane hrvatskih graničnih službenika, spaljene su mu stvari i oduzete cipele prije brojnih prisilnih protjerivanja, uključujući "lančano" vraćanje iz Slovenije. U.F. podnio je pritužbe protiv Hrvatske i Slovenije UN-ovom Odboru za prava djeteta zbog višestrukog kršenja Konvencije o pravima djeteta (CRC). Ovo su prve pritužbe ove vrste protiv ove dvije države", navode iz ECCHR-a.

Image
simbolična naknada /

Vlada ipak potiho isplaćuje 40 tisuća eura odštete obitelji malene Madine, nakon odbijene žalbe

Image
simbolična naknada /

Vlada ipak potiho isplaćuje 40 tisuća eura odštete obitelji malene Madine, nakon odbijene žalbe

Nacionalno, EU i međunarodno pravo obvezuje Hrvatsku i Sloveniju da postupaju u najboljem interesu djeteta i daju prioritet njegovoj dobi tijekom postupanja graničnih službenika. Navodi se kako je hrvatska i slovenska policija prekršila Konvenciju o pravima djeteta kada su propustili postupati u skladu s njegovom dobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Hrvatskoj su otpori dio osmišljene i sustavne državne politike, što su u potpunosti dokumentirale institucije za ljudska prava, nevladine organizacije i mediji. Slovenska odbijanja provode se od 2018. kroz sporazum o ponovnom prihvatu koji dopušta ishitrena protjerivanja uz potpuno zanemarivanje potreba zaštite osobe, identiteta djeteta ili njihovih najboljih interesa. Samo u 2020. i 2021. godini iz Slovenije je na ovaj način vraćeno 13.700 ljudi", navodi ECCHR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Hotel Beograd
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo

Još iz rubrike