potresi se ne mogu predvidjeti / Nekoliko sekundi prije potresa, prvi put ikada u Hrvatskoj proradilo upozorenje na podrhtavanje. Otkriveno kako radi

Image
Foto: Twitter

Upozorenje stiže na pametne telefone otprilike desetak sekundi prije nego što se osjeti trešnja, a vremenski razmak između obavijesti i samog potresa ovisi o udaljenosti od epicentra

23.4.2022.
16:52
Twitter
VOYO logo

Mnogi građani u Splitu potvrdili su da su nešto prije noćašnjeg potresa dobili na pametnim telefonima ispisano upozorenje da je u blizini potres.

Radi se o pilot programu Googlea razvijenom za sustav Android, u suradnji s Euromediteranskim seizmološkim centrom (EMSC). Ovaj je sustav za upozorenje razvijen još 2020. godine od kada je aktivan u nekim dijelovima svijeta, a mnogi stanovnici regije jučer su ga prvi puta vidjeli na djelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznato je da se potresi ne mogu predviđati, seizmografi ih detektiraju tek kada krenu prvi potresni valovi, no ovaj sustav djeluje tako da šalje upozorenje čim detektira te valove, prije nego oni zahvate svoju punu širinu.

Upozorenje stiže na pametne telefone otprilike desetak sekundi prije nego što se osjeti trešnja, a vremenski razmak između obavijesti i samog potresa ovisi o udaljenosti od epicentra. Ovo omogućava ljudima da se na vrijeme sklone na neko sigurnije mjesto, da ugase uređaje koji bi mogli izazvati dodatnu opasnost ili da se odmah pokrene sustav hitne intervencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pametni telefoni sa sustavom Android mogu poslužiti kako maleni seizmografi jer imaju ugrađeni akcelerometar. Androidov sustav koristi podatke tog senzora da ustanovi kretnje telefona. Pomoću njega, pametni telefoni mogu znati kada želite zakrenuti ekran ili brojati korake.

Image
zbraja se šteta /

VIDEO Krš i lom u zgradi općine Ljubinja. Evakuirana su i dva stana, na starijim objektima popadali dimnjaci

Image
zbraja se šteta /

VIDEO Krš i lom u zgradi općine Ljubinja. Evakuirana su i dva stana, na starijim objektima popadali dimnjaci

Znanstvenici su ustanovili da su telefoni dovoljno osjetljivi da otkriju obje ključne vrste potresnih valova, S i P valove. No, to samo po sebi nije dovoljno da bi ovaj sustav funkcionirao. Potrebno je da istu trešnju osjeti veći broj pametnih telefona na određenom području. Kada vaš pametni telefon osjeti trešnju, on šalje informacije o tome Googleu koji ih zatim obrađuje. Ako i drugi pametni telefoni na istom području počnu slati iste informacije, Google pokreće sustav upozorenja koji šalje obavijesti na pametne telefone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Google tvrdi da je njihov sustav sposoban locirati epicentar i odrediti jačinu potresa. No, preciznost ovog sustava varira od potresa do potresa. Jučerašnja je obavijest upozorila građane da se pripreme na potres jačine 5,5 stupnjeva, dok je Seizmološka služba pri Geofizičkom odsjeku PMF-a izvijestila da je njegova magnituda na kraju bila 6,1 po Richteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo