četiri točke optužnice / Prikupljao podatke o tibetanskoj zajednici? Njujorški policajac optužen za špijunažu u korist Kine

Image
Foto: AP Images

Kineske vlasti su mu za usluge platile desetke tisuća dolara

22.9.2020.
8:28
AP Images
VOYO logo

Njujorški policajac tibetanskog podrijetla optužen je u ponedjeljak za špijunažu a američke ga vlasti optužuju da je za kinesku vladu prikupljao podatke o tibetanskoj zajednici u New Yorku.

Policajac koji je radio u Queensu, postupao je po uputama dužnosnika kineskog konzulata u New Yorku, navodi se u optužnici objavljenoj u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujući svojim kontaktima s tibetanskom zajednicom, taj je 33-godišnjak između 2018. i 2020. prikupljao informacije o njezinim aktivnostima i identificirao potencijalne obavještajne izvore.

U optužnici se dalje navodi da je policajac, koji je bio i pričuvni časnik američke vojske, omogućio zaposlenicima konzulata da sudjeluju na događajima koje je organizirala njujorška policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineske vlasti su mu za usluge platile desetke tisuća dolara.

Tereti ga se po četiri točke optužnice, napose da je radio za stranu zemlju na američkom teritoriju, za lažne izjave i ometanje rada javne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak je izveden pred sudca i smješten u pritvor, rekao je za agenciju France Presse glasnogovornik saveznog tužitelja u Brooklynu. Razriješen je dužnosti, bez prava na plaću, rekao je glasnogovornik njujorške policije.

Rođen je u Kini, a u Sjedinjenim Državama je dobio politički azil jer su ga kineske vlasti navodno zlostavljale zbog toga što je bio tibetanskog podrijetla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No istraga je pokazala da su dvoje njegovih rođaka bili članovi kineske komunističke partije.

"Ako ga sud potvrdi", slučaj će "pokazati da kineska komunistička partija sudjeluje u sramotnim operacijama radi neutralizacije oporbe, ne samo na Tibetu (...) nego i drugdje u svijetu", reagirala je Međunarodna kampanja za Tibet, udruga za prava Tibetanaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pošto je od 1912. do 1950. dopustio autonomiju Tibeta, Peking je 1951. ponovo uspostavio kontrolu nad tim teritorijem, a duhovni vođa Tibetanaca, dalaj lama, živi u egzilu od 1959.

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo