SPORNO IZRUČENJE KLERIKA / Turski ministar vanjskih poslova poručio SAD-u: 'Očekujemo konkretne poteze glede izručenja Fetullaha Gulena'

Image
Foto: AP Images

Mevlut Cavusoglu je na sastanku s Rexom Tillersonom rekao kako bi Washington trebao poduzeti administrativne korake, uključujući i privremeni pritvor za Gulena

30.3.2017.
16:07
AP Images
VOYO logo

Turska od nove američke administracije očekuje konkretne poteze za izručenje turskog klerika Fetullaha Gulena, rekao je u četvrtak ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu nakon sastanka s američkim kolegom Rexom Tillersonom s kojim se suglasio da su dvije zemlje odlučne poraziti džihadističku Islamsku državu.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare s američkim državnim tajnikom Cavosuglu je kazao da bi Washington trebao poduzeti administrativne korake, uključujući i privremeni pritvor za Gulena kojeg Ankara smatra odgovornim za pokušaj puča u srpnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za uhićenje zamjenika direktora turske državne  banke Halkbank u New Yorku, optuženog u okviru istrage o kršenju sankcija Iranu, Cavosuglu je kazao da se radi o "političkom" uhićenju.  Tillerson je, govoreći o terorizmu, kazao da je Turska jedan od ključnih partnera u borbi protiv džihadističke skupine Islamske države (IS) i dodao da dvije zemlje dijele i drugi zajednički cilj: zauzdavanje iranskog potencijala kao remetilačkog čimbenika u regiji.

Istaknuo je da su razgovore usredotočili i na stvaranje "stabilizacijske zone" u Siriji kako bi se izbjeglice mogli vratiti u domovinu. Turska je opterećena golemim brojem sirijskih izbjeglica, njih oko 2 milijuna kojima je pružila utočište i ona odavna zagovara sigurne zone, no ta zamisao nije naišla na veći odziv zapadnih saveznika.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O IS-u se razgovaralo i na susretu Tillersona s predsjednikom Tayyipom Erdoganom koji je istaknuo važnost zajedničke suradnje s "ispravnim i legitimnim" akterima u borbi protiv terorizma, prvenstveno protiv IS-a, ali i drugih skupina u Iraku i sjevernoj Siriji.

Ankara ne skriva ljutnju zbog potpore SAD-a kurdskoj miliciji u Siriji, Narodnim obrambenim snagama (YPG), koje Ankara smatra neprijateljskim snagama. Potpora YPG-u, stalni izvor napetosti između Ankare i administracije bivšeg predsjednika Baracka Obame, nastavlja se i sada, u vrijeme administracije Donalda Trumpa, usprkos pozivima Turske da se tome stane na kraj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se same Sirije tiče, Tillerson je kazao da poručio da će se raspravljati o smjeru kojim će ići ta zemlja, ali da o statusu predsjednika Bašara Al-Asada mora odlučiti sirijski narod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo