razotkrivamo misterij / Jesu li narodne mudrosti uvijek tako mudre?

Sad ćete, sigurni smo, progutati savjete naše Rašeljke Zemunović koja je odlučila opovrgnuti ili potvrditi neke uvriježene narodne mudrosti. Koliko su vam puta mame ili bake govorile da će vas propuh ubiti, da sve dolazi od nogu ili da će vam se mozak preokrenuti zbog mokre kose. Smijete li miješati alkohol i antibiotike, hoćete li zbog mokre kose dobiti upalu mozga? Odgovori na ta i slična pitanja stižu u nastavku.

30.5.2014.
17:55
VOYO logo

Ima jedna znanost. Nema je u knjigama, ali se već desetljećima neumorno prenosi s koljena na koljeno. Svi smo mi u svojim obiteljima naletjeli na nekog samoprozvanog znanstvenika ili liječnika, koji nas je na svakom koraku pratio mudrim savjetima. S baka na mame, s mama na nas - prenose se narodna vjerovanja, ona drevna znanja koja nam navodno mogu spasiti život. A jesu li ti savjeti znanstveno utemeljeni - to smo odlučili provjeriti kod stručnjaka.

Prvo vjerovanje od kojeg smo često strahovali kaže da kad pijemo antibiotik na alkohol ne smijemo niti pomisliti.

Uobičajena kura antibiotika traje od pet do deset dana. I toliko, navodno, ne bismo smjeli posegnuti za čašicom. Narod smatra da alkohol poništava djelovanje antibiotika te da njihova kombinacija može uzrokovati niz ružnih reakcija - od raznih alergija do mučnina i povraćanja.

"Ta dilema je stalno prisutna i mislim da je vrijeme da je malo demistificiramo. Naime, neki davni antibiotici su imali neke interakcije s alkoholom pa da ih se ne bi smjelo mješati. Onda već u doba mog studiranja što nije bilo tako nedavno, su nam profesori rekli ostavite tu priču pa barem neko vrijeme neće piti", izjavio je MilanMazalin, liječnik opće prakse.

U međuvremenu je ipak dokazano da antibiotik i alkohol nisu baš u takvoj svađi.

"Neke vrste antibiotika imaju smanjeno djelovanje, ali nekih ozbiljnijih posljedica nema, što naravno ne znači da potičem pijenje", dodaje Mazalin.

Danas možda zvuči nevjerojatno - ali do prije pedesetak godina žene "onih dana u mjesecu" nisu prale kosu. Neke su čak za vrijeme mjesečnice izbjegavale kupanje. Ginekolozi, kažu, da se s takvim vjerovanjim susreću i danas.

"Vjerojatno ide priča jer prije su higijsneki uvjeti bili bitno drugačiji. Zbog hladne vode su se bojale mame tih mladih djevojaka i žena ds e ne prehlade. Ali danas kada možete vodu temperirati ne stoji priča. I naravno da se možete prati za vrijeme menstruacije", kazala je UllaMarton, ginekologinja.

Ginekolozi demantiraju još neke narodne mitove: 40 dana od porođaja, ne mora se strogo mirovati, a kupanje je itekako preporučljivo!

Često ste se našli u situaciji kada vam se baš ne peru zubi. I onda ste se ponovo sjetili jednog čudotvornog savjeta. Kažu da četkicu za zube i pastu može vrlo dobro zamijeniti obična jabuka. U istu svrhu navodno mogu poslužiti sirova mrkva i celer. Jabuka sadrži fosfor, kalcij i fluor koji spriječavaju razvoj karijesa.

Opasnost broj 4 krije su u vodi koju popijemo nakon sladoleda ili voća. Ta je kombinacija, prema starim vjerovanjima, štetna jer vodi direktno do wc-školjke.

Najviše narodnih savjeta vezano je uz glavu. Mokra kosa je smrtni neprijatelj i u najmanju ruku izaziva upalu mozga.

Navodno se u čak 40 posto obitelji subotom, prije večernjeg izlaska tinejdžera, odvijaju prave male drame zbog mokre kose.

"Tu bih isto htio smiriti sve njih. Prva socijacija je bila dobit ćeš upalu mozga ili meningitis, ili ovako nešto dramatično. Međutim, nije za očekivati da se desi ništa ozbiljno".

Većinu je narodnih vjerovanja službena medicina opovrgnula ili ih je progutalo vrijeme. Jer, ipak su se navike promijenile, a standard i higijenski uvjeti porasli. Pa sad više ne moramo strahovati nad svakim strogim pravilom s kojim su za nama trčale mame ili bake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo