Ekcemi i svrbež / Liječenje atopijskog dermatitisa: pravilna njega kože

Image
Foto: Thinkstock

Pravilna terapija atopijskog dermatitisa uključuje pravilnu njegu kože i izbjegavanje mogućih alergena i iritansa

23.2.2018.
9:00
Thinkstock
VOYO logo

Pravilna terapija atopijskog dermatitisa uključuje pravilnu njegu kože, izbjegavanje mogućih alergena i iritansa, odnosno terapiju u užem smislu riječi koja se odnosi na primjenu lijekova koji liječe akutna pogoršanja ekcema i smiruju svrbež.

Pravilna njega kože kod atopijskog dermatitisa

Kupanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

voda ne smije biti pretopla (topla voda pojačava svrbež)

• kupanje i tuširanje traje kratko – 5 do 10 minuta (dugo kupanje isušuje kožu)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ne upotrebljavati sapune i pjenušave kupke (iritiraju i isušuju kožu te remete normalni pH kože)

• upotrebljavati dermokozmetičke proizvode, to su medicinske uljne kupke ili sindeti bogati uljima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

• uljna kupka se nakon kupanja ne ispire, višak vode se nježno skupi ručnikom (dijete se „potunka“), a na vlažnu kožu nanose kreme

• sindeti bogati uljima se nanose na vlažnu kožu, ostave nekoliko minuta, potom isperu, izbjegavati jako brisanje i trljanje ručnikom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hidratantne kreme i masti - emolijensi

vlaže kožu

• opskrbljuju suhu kožu potrebnim lipidima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

sprječavaju prolazak alergena kroz kožu

sprječavaju gubitak vode iz kože

Tekst se nastavlja ispod oglasa

• smanjuju potrebu za primjenom lokalnih kortikosteroida

Emolijensi se upotrebljavaju redovito, najmanje dva puta dnevno. Izložene dijelove tijela, kao lice, šake, pregibe mazati više puta tijekom dana. Kožu OBAVEZNO namazati nakon kupanja jer voda u protivnom djeluje isušujuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Emolijensi mogu biti u različitim podlogama: masti su idealne za suhu atopijsku kožu. Budući da se teže razmazuju i mogu djelovati okluzivno ("koža teže diše“), preporuča ih se nanositi na manja područja kože koja su jače suha. Pogodni su za hladnije doba godine.

Kreme se lakše razmazuju, sadrže više vode i pogodne su za veća područja kože. Losioni ili mlijeka imaju veću količinu vode i pogodni su za toplije doba godine. Nisu okluzivni, ali voda iz losiona brzo hlapi te oni u konačnici djeluju isušujuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod nanošenja emolijensa na tijelo, kožu ne trljati, već lagano masirati. Emolijens nanijeti na dlan, zagrijati ga razmazujući dlan o dlan potom ga nanijeti cijelom površinom dlana te masirati vrlo laganim i dugim pokretima.

Image
Image

Tekst je preuzet iz priručnika Samoliječenje u trudnoći i tijekom dojenja u okviru Projekta SUTRA. Projekt SUTRA je javnozdravstveno-edukativni projekt u organizaciji Hrvatskog farmaceutskog društva, uz visoko pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja RH i Agencije za lijekove i medicinske proizvode. Latinski je “partus“ porođaj, a čitajući unatrag dobivamo naziv SUTRA(p), po čemu je i projekt dobio naziv: SUTRA- Samoliječenje U TRudnoći i tijekom dojenjA. Jedna od glavnih misija projekta SUTRA jest osvijestiti širu i stručnu zajednicu o važnosti edukacije trudnica i dojilja o rizicima i mogućnostima samoliječenja (self-medication) te pozitivno utjecati na prevenciju neželjenih posljedica uslijed samoliječenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo