drugo stanje, druga pravila / Što se smije, a što ne smije piti: vodič kroz lijekove za trudnice i dojilje

Image
Foto: Thinkstockphotos

Žensko tijelo prolazi kroz velike promjene te lijekovi drugačije djeluju na njega. Osim toga, ono što je još važnije je plod

12.2.2018.
15:30
Thinkstockphotos
VOYO logo

Lijekovi prodiru kroz posteljicu i dolaze do ploda te utječu na njega, osobito u prvom tromjesečju trudnoće. Stoga je vrlo bitno s oprezom pristupiti ovoj problematici i nikako ne uzimati ništa na svoju ruku.

Iako se lijekovi ne ispituju na zdravim trudnicama, postoji razlika u potencijalnoj štetnosti različitih vrsta lijekova u trudnoći. Saznanje o tome dolazi iz različitih baza  podataka o praćenju nuspojava kod trudnica koje su, usprkos riziku štetnih posljedica, morale uzimati određeni lijek za svoju bolest, ili su žene, ne znajući da su trudne uzimale neki lijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz rezultata kontroliranih studija u žena i studija provedenih na životinjama, na temelju svih podataka lijekovi su svrstani u nekoliko kategorija prema svom riziku štetnosti za plod (teratogenost). 

Image
Foto: Thinkstock
Image
Foto: Thinkstock

(FOTO: Thinkstock)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najčešće se koristi klasifikacija Američke agencije za hranu i lijekove (FDA) koja svrstava lijekove u 5 kategorija:

A - lijekovi koji u kontroliranim ispitivanjima na trudnicama nisu pokazali nikakav rizik za plod  (smiju se primjenjivati u trudnoći)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

B - lijekovi koji u ispitivanjima na životinjama nisu pokazali rizik za plod, niti je u trudnica koje su ga uzimale bilo oštećenja ploda, međutim nisu rađeni kontrolirani klinički pokusi kod ljudi  (tu se ubrajaju lijekovi koji djeluju na psihičko stanje - antidepresivi i antipsihotici, zatim nesteroidni antireumatici: diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, piroksikam, imaju kategoriju B u prvom i drugom tromjesečju trudnoće, a u trećem spadaju u kategoriju rizika D i nikako se ne smiju upotrebljavati.

U trudnoći se preporučuje uporaba paracetamola koji spada u grupu rizika B. Penicilini, klindamicin, metronidazol eritromicin i azitromicin spadaju u kategoriju rizika B, što znači da se mogu upotrebljavati tijekom trudnoće)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

C - lijekovi koji su u ispitivanjima na životinjama pokazali teratogeni potencijal, međutim kod žena koje su ih uzimale taj teratogeni učinak nije sigurno dokazan. Ti se lijekovi smiju koristiti samo kada je korist za majku veća od rizika za plod.

D - lijekovi kod kojih je dokazano teratogeno djelovanje i kod životinja i kod ljudi, međutim taj potencijal nije toliko jako izražen, te se postojeći rizik može prihvatiti u onim slučajevima kada je njihova primjena apsolutno indicirana (uporaba je opravdana samo kod teške zdravstvene ugroženosti majke, ili pak u bolestima koje, ako se ne liječe, imaju veću mogućnost štetnog utjecaja na plod od samog lijeka, npr. hipertireoza, epilepsija... Ti se lijekovi koriste samo u akutnim, hitnim i po život opasnim slučajevima) Antibiotici kao što su tetraciklini i aminoglikozidi spadaju u kategoriju rizika D i ne smiju se upotrebljavati u trudnoći.                               

Tekst se nastavlja ispod oglasa

X - lijekovi s izrazito velikim potencijalom štetnog učinka na plod dokazanog i kod ljudi i kod životinja. Apsolutno ih treba izbjegavati u trudnoći.

Iz ovakve podjele proizlazi da samo lijekove iz kategorije X treba apsolutno izbjegavati u trudnoći, dok se svi drugi, uz pažljivu procjenu  rizika i koristi , mogu u određenim prilikama koristiti. Propisivanje lijekova u trudnoći osjetljiv je i kompleksan problem, a procjenom  štetnog djelovanja i određivanjem optimalne terapije kod pojedinih bolesti u  trudnoći, bave se klinički farmakolozi. U kategoriju X, svrstano je tridesetak lijekova. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valja napomenuti da postoji velik rizik teratogenog učinka od konzumiranja opojnih droga, nikotina i alkohola u trudnoći.    

Tekst je preuzet iz priručnika Samoliječenje u trudnoći i tijekom dojenja u okviru Projekta SUTRA. Projekt SUTRA je javnozdravstveno-edukativni projekt u organizaciji Hrvatskog farmaceutskog društva, uz visoko pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja RH i Agencije za lijekove i medicinske proizvode. Latinski je “partus“ porođaj, a čitajući unatrag dobivamo naziv SUTRA(p), po čemu je i projekt dobio naziv: SUTRA- Samoliječenje U TRudnoći i tijekom dojenjA. Jedna od glavnih misija projekta SUTRA jest osvijestiti širu i stručnu zajednicu o važnosti edukacije trudnica i dojilja o rizicima i mogućnostima samoliječenja (self-medication) te pozitivno utjecati na prevenciju neželjenih posljedica uslijed samoliječenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo