Listopadne vrste / Bjelogorično drveće vrste - obnovite svoje znanje i uživajte u prirodi

Image
Foto: Pixabay

Bjelogorično drveće vrste su brojne i izrazito raširene. Ponekad je teško uočiti razlike među drvećem, ali naučite ih i uživajte u svakom boravku u prirodi

30.9.2018.
18:03
Pixabay
VOYO logo

Bjelogorično drveće ima brojne vrste, a ono što je svima zajedničko jest opadanje lišća u jesen. Ako vam pod nogama pucket lišće različitih boja, znate da se u bjelogoričnoj šumi. Sljedeći puta istražite ljepote šume i budite ih svijesni uz ovaj kratki vodič. 

Bjelogorično drveće vrste

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Hrast lužnjak

Quercus robur odnosno hrast lužnjak izrazito je rasprostranjena vrsta drveća pa tako pokriva područje Europe, Kavkaza i Male Azije. Radi se o listopadnoj vrsti, a raste na dubokim i plodim zemljama s mnogo vlage. Lužnjak može narasti i do 50 metara, a doživjeti i 1500 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Hrast kitnjak

Bjelogorično drveće vrste koje najviše zbunjuju djecu, ali i odrasle su hrast lužnjak i hrast kitnjak. Kitnjak ima dugačke peteljke, ali plodovi odnosno žirevi ih nemaju te se čine kao direktar nastavak na granu. Kitnjak nalazimo na brdskim predjelima u kontinentalnoj Hrvatskoj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Bukva

Bukva ili Fagus vrsta je listopadnog drveća koja raste i do 30 metara. Najčešća i najrasprostranjenija je obična bukva koja kao plodove ima oraščiće. Takvi plodovi, koje u narodu često zovemo bukvice, korist se za tov domaćih životinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Poljski jasen

Poljski jasen ubraja se u bjelogorično drveće vrste koje narastu, kao i bukva, do 30 metara. Na područjima gdje raste poljski jasen prisutna je močvarna vegetacija, a šume jasena posebne su po kasnom prolistavanju i ranom gubljenju lišća. Poljski jasen u Hrvatskoj je autohtona biljka, a koristi se kao ukrasno drveće u parkovima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Grab

Carpinus Ostrya ili grab pripada listopadnog drveću i grmlju. Postoji nekoliko vrsti: bijeli grab, obični grab i crni grab, a najrasprostranjeniji je obični. Grab najčešće obitava u zajednici s hrastovima kitnjakom i lužnjakom, a ima kvalitetno drvo koje se koristi u različite svrhe. Od graba se tako proizvode stolarski alati, a od crne vrste prave se glasoviri. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo