bolesti povrća / Saznajte koji su najčešći štetnici rajčice

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Štetnici rajčice mogu veoma pokvariti cijeli usjev ovog povrća, stoga u nastavku saznajte koji su najčešći štetnici rajčice i kako ih se riješiti

22.4.2019.
11:56
Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Posljednih godina, najviše štete na rajčicama rade dvije vrste nametnika: rđaste grinje i pepelnice. U nastavu saznajte kako izgledaju najčešći štetnici rajčice i kako ih se riješiti.

Rrđsta grinja je značajno manja od crvenog pauka. Tijelo joj je duguljastog i crvolikog oblika, prednji dio proširen te se sužava prema zatku. Ima samo dva para nogu te je narančaste, žute ili smeđe boje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optimalan uvjet za razvoj rđaste grinje smatraju se temperature od 21 do 27 stupnjeva, uz relativno nisku vlažnost zraka što često bilježimo u zaštićenim prostorima (plastenicima i staklenicima).

Napadnuto lišće poprima srebrnastu boju, a kasnije se suši i odumire (pa nalikuje plamenjači). Množenjem, brojnija populacija grinja migrira preko stabljike do vršnog lišća napadnute biljke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadnuta stabljika mijenja boju u smeđu i njena površina puca po dužini. Kod vrlo jakog napada mogu biti napadnuti i plodovi koji također poprimaju brončanu boju, a prema nekim istraživanjima zabilježene su štete u gubitku priroda rajčice čak 65 %.

Nadalje, u kategoriji štetnici rajčice spada i pepelnica rajčice se najbolje razvija na temperaturama 25-28°C te pri relativnoj vlažnosti 52-75 %. Prvi znakovi bolesti se pojavljuju na starijem lišću, gdje se na gornjoj strani pojavljuju žućkaste pjege prekrivene baršunasto-bijelom prevlakom, a naknadno se takvo lišće suši. Osjetljive hibride rajčice u plastenicima valja zaštititi čim se pojave prvi simptomi ove bolesti jer je poznata štetnost pepelnice na urode rajčice u rasponu 10-90 %.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobru preventivnu učinkovitost protiv pepelnice daju pripravci registrirani za suzbijanje drugih bolesti rajčice.  Ako usmjerenu zaštitu provodimo kada se već značajno pojavljuju simptomi pepelnice rajčice u zaštićenom Pepelnica rajčice se najbolje razvija na temperaturama 25-28°C, te pri relativnoj vlažnosti 52-75 %.

Prvi znakovi bolesti se pojavljuju na starijem lišću, gdje se na gornjoj strani pojavljuju žućkaste pjege prekrivene baršunasto-bijelom prevlakom, a naknadno se takvo lišće suši. Osjetljive hibride rajčice (npr. Umbelline F1) u plastenicima valja zaštititi čim se pojave prvi simptomi ove bolesti, jer je poznata štetnost pepelnice na urode rajčice u rasponu 10-90 %.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štetnici rajčice mogu se uspješno liječiti ako usmjerenu zaštitu provodimo kada se već značajno pojavljuju simptomi pepelnice rajčice u zaštićenom uzgoju. Tada je moguće koristiti i pripravke na osnovi sumpora.

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo